Antifašistický hravý sraz v Brně. Dorazila Zdena Mašínová i Fedor Gál

01.05.2019 21:27

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů, ani letos tomu nebylo jinak. Na Zelném trhu v Brně se dnes střetli radikálové a jejich odpůrci, kteří se snaží blokovat jejich ohlášený pochod na Mendlovo náměstí. Policisté po potyčce zajistili dva lidi. Ještě před setkáním radikálů se shromáždili jejich odpůrci na nedalekém Dominikánském náměstí před budovou magistrátu. Projevy měli například Zdena Mašínová a Fedor Gál.

Antifašistický hravý sraz v Brně. Dorazila Zdena Mašínová i Fedor Gál
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Zdena Mašínová to v tlačenici neměla lehké
reklama

Na Dominikánském náměstí v Brně se dnes odpoledne sešly zhruba dvě stovky odpůrců pravicových radikálů k akci nazvané Kdo si hraje, nehajluje. Pořadatelé vyzvali přítomné, aby pochodu pravicových radikálů čelili zábavnou formou, udělali například divadlo nebo hudební doprovod.

Ještě před setkáním radikálů se shromáždili jejich odpůrci na Dominikánském náměstí před budovou magistrátu, pouštěli z reproduktorů písničky z divadla Husa na provázku, aby zabránili jejich projevům, také začali jezdit v blízkosti radikálů na kolech.

Projevy měli například Zdena Mašínová a slovenský sociolog a bývalý politik Fedor Gál nebo krajský politik Michal Doležel. Antifašisté bubnovali na bubny, hráli šachy nebo točili obručí kolem těla. Radikálům hodlají čelit hravou formou a k jejich průvodu dělat například divadelní představení nebo pouštět hudební doprovod.

Tajemník městské části Brno-střed Štika oznámil, že by mohl akce v krajním případě i rozpustit, pokud by účastníci směřovali k popírání nebo omezování práv a svobod osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické smýšlení, náboženské vyznání a také pokud by akce vedla k podněcování nenávisti a nesnášenlivosti a účastníci by se dopouštěli násilí nebo jinak porušovali ústavu.

Pochodňový průvod svolala Národní a sociální fronta. Aktéři se začali scházet kolem 19:00 na Zelném trhu. Poté měl průvod projít přes Masarykovu a Nádražní ulici a dále přes Hybešovu a Václavskou až na Mendlovo náměstí. Na situaci dohlížely stovky policistů včetně jízdní policie, psovodů a vrtulníku.

Akci odpůrců pochodu radikálů na chvíli přerušil prudký déšť. Kvůli němu pak odešla z náměstí část lidí. Přišlo několik stovek. Pochod radikálů měl vyjít v 19:00, krátce po sedmé večer se však na Zelném trhu v Brně strhla bitka mezi radikály a jejich odpůrci, kteří se snaží blokovat jejich ohlášený pochod na Mendlovo náměstí. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.

Na místě byli přítomny desítky těžkooděnců a ze vzduchu hlídal situaci vrtulník. Policisté po potyčce zajistili dva lidi a situaci rychle uklidnili. Policisté i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika antifašisty vyzvali, aby pochod neblokovali. Radikálové kvůli odpůrcům nemohli vyjít ze Zelného trhu, pak se ale policii podařilo oba tábory oddělit a průvod se dal do pohybu. Průvod svolala do Brna Národní a sociální fronta.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček tam chtěl, ale... Jiří Dienstbier dal ránu Kroupovi

15:37 Hamáček tam chtěl, ale... Jiří Dienstbier dal ránu Kroupovi

Bývalý senátor, ministr a neúspěšný prezidentský kandidát ze sociální demokracie Jiří Dienstbier při…