Antropolog srovnává nástup Babiše s obdobím pozdní římské republiky

08.05.2014 11:25

Antropolog Ivo T. Budil v rozhovoru pro Motejlek.tv vysvětloval, s jakými momenty v dějinách lze srovnat nástup současného ministra financí Andreje Babiše (ANO) k moci. Lze to například s obdobím pozdní římské republiky, kde občané vše především ironizovali. Hovořil také o rizicích dnešní moderní společnosti.

Antropolog srovnává nástup Babiše s obdobím pozdní římské republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

„Tehdy podobně jako dnes v zásadě selhala politická kultura,“ upozorňuje Budil. A připomíná úvahy italského filozofa a historika Giambattisty Vica žijícího na přelomu 17. a 18. století, podle něhož po selhání politické kultury existují tři možné cesty dalšího vývoje. Jednou z nich je „konec dějin“, další příchod barbarů, kteří omladí uvadající společnost, a třetí možnost představuje charismatický vůdce, jenž může společnost vyvést z krize. Takovými osobnostmi byli někteří pozdější římští císaři.

Pozor na provincionalismus

Podle Budila lze dnešní situaci srovnat s nějakým pozdně republikánským římským politikem, který nahromadil moc, ale nedokázal ji využít. Realitu ale ukáže až čas. Neobává se však nástupu nějakých totalitních hnutí, protože lidé už podle jeho názoru nevěří ani tomu, že lze tuto společnost obrodit. Profesor je také přesvědčen, že nás čeká doba nadvlády velkých obchodních společností, jakými kdysi byli např. Féničané.

Jednoznačně varoval také před uzavíráním společnosti okolnímu světu. Lidé musí cítit, že ve společnosti, ve které žijí, ale pokud žijí v zásadě „v jednobarevné“ společnosti, hrozí cesta k provincionalismu. V takovém prostředí pak nastupují spasitelé. Jakákoli pestrá společnost přitom nemusí být problémem, pokud se její členové dovolají zmíněné spravedlnosti.

Kompletní projev antropologa Ivo T. Budila

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…