Předseda vlády na svém facebooku k událostem 21. srpna 1968 napsal, že to nebyla žádná nešťastná hra osudu. Byla to invaze cizí mocnosti. Konkrétní zločin konkrétních lidí na pozvání konkrétních zrádců. „Vážím si těch, kteří se okupaci i následné normalizaci postavili. Musíme o té době mluvit, připomínat si ji a vážit si demokracie a svobody, kterou máme dnes,“ uvedl premiér.
Tomu by se nedalo nic vytknout, kdyby nešlo o slova bývalého aparátčíka, jehož rodina v době normalizace výtečně prosperovala, píše komentátor Jiří Sezemský, bývalý hlavní poradce premiéra Petra Nečase. Tehdy stál podle jeho slov Babiš na druhém břehu, nikoli na straně těch, jimž hrozily perzekuce, pokud by projevovali nesouhlas s linií vlády jedné strany.
Sezemskému se nelíbí, že Babiš kolem sebe vytváří aureolu mučedníka, který za minulého prý trpěl a byl státní mocí šikanován. Připomněl jeho slova, která loni pronesl v Partii: „Naše rodina byla v šedesátém osmém roce postižena, měli jsme tři emigračky. Mě estébáci vydírali.“ „Premiér kalkuluje s tím, že lidé mají krátkou paměť a voliče ANO jeho minulost nezajímá,“ dodává Sezemský.
Pokud dnes tedy vyzývá, abychom o okupaci mluvili, pak se rozhodl Sezemský popsat, jak se s ní popasoval sám Babiš a jeho nejbližší. Leccos vyčetl z oficiálního Babišova životopisu zveřejněného v době vzniku hnutí ANO 2011. „Celá jeho rodina byla součástí prominentní vrstvy požívající mimořádné výsady vysoko nad standard tehdejších řadových členů komunistické strany,“ píše Sezemský, pro kterého jsou Babišova slova o údajném pronásledování jeho rodiny po roce 1968 absurdní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab