Arabista Ostřanský: Řeknu vám o přistěhovalcích jednu šokantní věc

30.08.2016 22:45

Arabista a islamolog Bronislav Ostřanský v DVTV.cz kritizoval zákazy muslimských burkin. Podle jeho názoru jde o symbolický zákaz, který nic nevyřeší. Poukazoval také na to, že strach z muslimů je pro někoho překvapivě větší v zemích, kde vlastně žádní muslimové nežijí. Stranou jeho pozornosti nezůstalo ani islámské právo šaría.

Arabista Ostřanský: Řeknu vám o přistěhovalcích jednu šokantní věc
Foto: ČT
Popisek: Orientalista Bronislav Ostřanský v Interview ČT24

„Já chápu, že v současné době existuje potřeba ukázat muslimům silnou ruku, ale toto je snaha, která nic nevyřeší. Tento zákaz může muslimky zahnat do soukromých bazénů nebo na soukromé pláže. Já ty obavy docela chápu... Ale myslím si, že zákaz je věcně nesmyslný. Tahle zkratka, že se burkiny rovnají nějakému zpátečnickému islámu, to je naprosto nesmyslná zkratka,“ zdůrazňoval host v internetové televizi. Liberálně smýšlející muslimky se často koupou v obyčejných plavkách, zatímco jiné se koupou ve svém běžném oblečení, a to je podle Ostřanského mnohem horší.

Celý rozhovor najdete zde.

„Paradoxní je, že strach z muslimů je mnohem větší v těch zemích, kde muslimové vůbec nejsou,“ doplnil. V průzkumech, kde se lidí ptají, zda mají strach z muslimů, se tazatelé zaměřují především na to, co muslimy a nemuslimy rozděluje. Ale ona je i řada věcí, která je oběma společenstvím společná. Projevuje se to např. tím, že uprchlíci, kteří sem míří, často opravdu chtějí žít v demokracii. Záleží na tom, zda jde o vzdělané lidi či nikoliv. Čím nižší vzdělání, tím menší rozhled a otevřenost. Někteří muslimští uprchlíci pomýšlejí na to, že by ovládli Evropu, to je pravda, ale nejsou to všichni uprchlíci. Islámská komunita je ovšem velmi různorodá.

S právem šaría se to má tak...

„Já bych vám řekl ještě jedno možná trochu šokantní tvrzení. Procento přistěhovalců, kteří upřednostňují vládu silné ruky, zhruba odpovídá tomu, co vychází ze zdejších sociologických šetření,“ upozorňoval Ostřanský.

Není také pravda, že každý muslim chce v Evropě zavést jejich společenská pravidla. „Oni by se zaprvé museli shodnout na tom, jaká ta pravidla jsou,“ prozradil Ostřanský. Právo šaría, což je ten největší strašák, je podle arabisty velmi flexibilní. „Muslim má dodržovat pravidla země, ve které žije, pokud nejsou v přímém rozporu s jejich vírou,“ zdůrazňoval Ostřanský.

Nakonec zmínil také islámský směr zvaný salafismus. Stoupenci tohoto náboženského islámského proudu mohou sami sebe vydělovat ze západní společnosti, ale to ještě nemusí automaticky znamenat, že se z těchto lidí stanou teroristé. Salafismus najdeme např. v Saúdské Arábii, ale stojí za pozornost, že pro stoupence Islámského státu je Saúdská Arábie terčem kritiky a prospěchu pro svou přílišnou umírněnost. Saúdská Arábie totiž oficiálně odmítá náboženské násilí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak to se vyplatilo! Do kampaně prý „vrazili“ 249 korun, odnášejí si 1,1 milionu. Recesisté se svezli na Babišově vlně

14:31 Tak to se vyplatilo! Do kampaně prý „vrazili“ 249 korun, odnášejí si 1,1 milionu. Recesisté se svezli na Babišově vlně

Komu se eurovolby vyplatily a komu ne? U velkých stran jde o otázku, která se bude řešit jak mezi po…