Arabista Ostřanský: Řeknu vám o přistěhovalcích jednu šokantní věc

30.08.2016 22:45

Arabista a islamolog Bronislav Ostřanský v DVTV.cz kritizoval zákazy muslimských burkin. Podle jeho názoru jde o symbolický zákaz, který nic nevyřeší. Poukazoval také na to, že strach z muslimů je pro někoho překvapivě větší v zemích, kde vlastně žádní muslimové nežijí. Stranou jeho pozornosti nezůstalo ani islámské právo šaría.

Arabista Ostřanský: Řeknu vám o přistěhovalcích jednu šokantní věc
Foto: ČT
Popisek: Orientalista Bronislav Ostřanský v Interview ČT24
reklama

„Já chápu, že v současné době existuje potřeba ukázat muslimům silnou ruku, ale toto je snaha, která nic nevyřeší. Tento zákaz může muslimky zahnat do soukromých bazénů nebo na soukromé pláže. Já ty obavy docela chápu... Ale myslím si, že zákaz je věcně nesmyslný. Tahle zkratka, že se burkiny rovnají nějakému zpátečnickému islámu, to je naprosto nesmyslná zkratka,“ zdůrazňoval host v internetové televizi. Liberálně smýšlející muslimky se často koupou v obyčejných plavkách, zatímco jiné se koupou ve svém běžném oblečení, a to je podle Ostřanského mnohem horší.

Celý rozhovor najdete zde.

„Paradoxní je, že strach z muslimů je mnohem větší v těch zemích, kde muslimové vůbec nejsou,“ doplnil. V průzkumech, kde se lidí ptají, zda mají strach z muslimů, se tazatelé zaměřují především na to, co muslimy a nemuslimy rozděluje. Ale ona je i řada věcí, která je oběma společenstvím společná. Projevuje se to např. tím, že uprchlíci, kteří sem míří, často opravdu chtějí žít v demokracii. Záleží na tom, zda jde o vzdělané lidi či nikoliv. Čím nižší vzdělání, tím menší rozhled a otevřenost. Někteří muslimští uprchlíci pomýšlejí na to, že by ovládli Evropu, to je pravda, ale nejsou to všichni uprchlíci. Islámská komunita je ovšem velmi různorodá.

S právem šaría se to má tak...

„Já bych vám řekl ještě jedno možná trochu šokantní tvrzení. Procento přistěhovalců, kteří upřednostňují vládu silné ruky, zhruba odpovídá tomu, co vychází ze zdejších sociologických šetření,“ upozorňoval Ostřanský.

Není také pravda, že každý muslim chce v Evropě zavést jejich společenská pravidla. „Oni by se zaprvé museli shodnout na tom, jaká ta pravidla jsou,“ prozradil Ostřanský. Právo šaría, což je ten největší strašák, je podle arabisty velmi flexibilní. „Muslim má dodržovat pravidla země, ve které žije, pokud nejsou v přímém rozporu s jejich vírou,“ zdůrazňoval Ostřanský.

Nakonec zmínil také islámský směr zvaný salafismus. Stoupenci tohoto náboženského islámského proudu mohou sami sebe vydělovat ze západní společnosti, ale to ještě nemusí automaticky znamenat, že se z těchto lidí stanou teroristé. Salafismus najdeme např. v Saúdské Arábii, ale stojí za pozornost, že pro stoupence Islámského státu je Saúdská Arábie terčem kritiky a prospěchu pro svou přílišnou umírněnost. Saúdská Arábie totiž oficiálně odmítá náboženské násilí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…