Arcibiskup Duka vzkazuje kritikům: Diskutujme o chybách církve, ale poctivě...

22.09.2013 9:41

Církev si prý musí odpovědět na otázku, zda půjde cestou sobecké vypočítavosti, malomyslnosti a úzkoprsosti, anebo se nechá alespoň trochu oslovit tím, co se ve světové církvi děje. Touto otázkou se zabývá na svém blogu arcibiskup Dominik Duka a připomíná tridentský koncil a dílo Karla Boromejského.

Arcibiskup Duka vzkazuje kritikům: Diskutujme o chybách církve, ale poctivě...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Dominik Duka vyzvedává význam tridentského koncilu, který byl podle něj koncilem zlomové doby, kdy byl objeven nový svět a zcela nové problémy a kdy mnohé tehdejší postuláty přestaly platit.

"Teologové tridentského koncilu neutíkají od setkání s novými obyvateli, kterým nerozuměli. Naopak řekli ne! Jsou to lidé a budou pokřtěni.“ Uvažovali o všech svátostech, o způsobu, jak s nimi nakládat. Také si prý položili otázku „Kdo je to člověk? Černý, žlutý, bílý?“

Arcibiskup Dominik Duka upozorňuje na teologa tohoto koncilu, F. Vitoria. Ten k tomu napsal: „Žádný člověk se nerodí jako otrok“. Doba po tridentském koncilu se podle Duky proto stává obdobím velkých žen zakladatelek. „Vydávají se do Indie, Latinské Ameriky, na Filipíny a vytvářejí novou síť klášterů se školami, špitály a s celou charitativní službou. Sám Karel Boromejský jim jde svým životem a smrtí při pomoci bližním příkladem," konstatoval arcibiskup.

O chybách církve můžeme diskutovat, ale nezapomínejme…

Dominik Duka si je vědom kritiky, která zaznívá směrem ke katolické církvi. "Když dnes znovu slyšíme hlasy, že církev se tu roztahuje a že chce více prstenů pro své preláty, a když se nás mnozí ptají: „A co Mistr Jan Hus, co on by na to řekl? Nevyhnal by vás Kristus jako penězoměnce z chrámu?“, tak naší odpovědí je každodenní práce ke slávě boží, zhmotněná i ve zdravotnických zařízeních milosrdných sester boromejek,“ zdůrazňuje důležitou oblast činnosti církve.

Slovo milosrdných se k názvu podle Duky nepřidává zbytečně.“ Pomáhají skutečně tam, kde je jich třeba, a to s neutuchající láskou, pokorou, lidskostí a trpělivostí ve prospěch všech, bez rozdílu vyznání, rasy a politického přesvědčení.“  Jejich skromný život je pak prý tou nejlepší odpovědí těm, kteří snahy církve ve společnosti zpochybňují. „Kdo si dovolí jejich dílo vinit z touhy po majetku?" ptá se arcibiskup v článku.

"Chceme-li diskutovat o chybách církve, diskutujme. Ale zároveň se snažme poctivě prostudovat a poznat obrovské lidské bohatství, obrovské hrdinství a obrovské množství dobrých děl církve, ze které vyrostla naše kultura a naše civilizace,“ píše na svém blogu Duka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…