Arenberger oznámil nové uvolnění. Co se bude otevírat?

24.04.2021 20:41

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger se v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil k aktuálním protikoronavirovým opatřením, kdy mimo jiné přislíbil, že kadeřnictví a pedikúra se otevřou 3. května bez jakýchkoliv podmínek.

Arenberger oznámil nové uvolnění. Co se bude otevírat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr zdravotnictví Petr Arenberger

Úvodem se Arenberger vyjádřil ke sportování, kdy nově bude moci sportovat šest dvojic v šestimetrových rozestupech. Sportovci však upozorňují na to, že se to dá těžko dodržovat. „Jednali jsme o tom s odborníky a představiteli z oblasti sportu a v následujících týdnech budeme opatření dál upřesňovat. Sestavení dvojic byl kompromis. Epidemiologové definují dvojici jako relativně bezpečnou a chtěli jsme nějak vymezit i bezpečnou vzdálenost, aby například na fotbalovém hřišti nemuseli být jen dva lidé, ale vešlo se jich tam víc. První kroky směřovaly k tomu, aby se populace po roce rozhýbala, aby si lidé mohli v párech zatrénovat a připravit se na další rozvolňování,“ sdělil Arenberger. 

Následně se vyjádřil i k PCR testům a tomu, že mají mít týdenní platnost. „Z logiky věci můžete říct, že test je použitelný jen ve chvíli, kdy ho odeberete, a pak se už můžete nakazit. Ale i tam je variabilita. PCR test vám řekne v okamžiku, kdy ho odeberete a je negativní, tak že vám nic není. Když pak chytnete virus, tak mu trvá pár dní, než se pomnoží a teprve potom začnete být infekční a potvrdíte to dalším testem,“ dodal Arenberger. 

Co se týče rozvolnění, Arenberger uvedl, že obchody a služby chtějí otevřít celoplošně. „Služby typu kadeřnictví a pedikúra se určitě otevřou 3. května bez jakýchkoliv podmínek. Obchody se také budou otvírat celostátně, ale ty jsou vázané na incidenci 100 týdenních případů na 100 tisíc obyvatel,“ podotkl ministr zdravotnictví.

Své řekl i k testování dětí ve školách. „Zatím jsme nakoupili antigenní testy pro školy do konce května. I firmám jsme doporučili, aby udělaly nákup do konce května. Mezitím budeme jednat o PCR testování. Stále budou situace, třeba kulturní představení, kde bychom chtěli testovat. Je to přece jen riziková oblast,“ dodal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…