Arenberger oznámil nové uvolnění. Co se bude otevírat?

24.04.2021 20:41

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger se v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil k aktuálním protikoronavirovým opatřením, kdy mimo jiné přislíbil, že kadeřnictví a pedikúra se otevřou 3. května bez jakýchkoliv podmínek.

Arenberger oznámil nové uvolnění. Co se bude otevírat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr zdravotnictví Petr Arenberger

Úvodem se Arenberger vyjádřil ke sportování, kdy nově bude moci sportovat šest dvojic v šestimetrových rozestupech. Sportovci však upozorňují na to, že se to dá těžko dodržovat. „Jednali jsme o tom s odborníky a představiteli z oblasti sportu a v následujících týdnech budeme opatření dál upřesňovat. Sestavení dvojic byl kompromis. Epidemiologové definují dvojici jako relativně bezpečnou a chtěli jsme nějak vymezit i bezpečnou vzdálenost, aby například na fotbalovém hřišti nemuseli být jen dva lidé, ale vešlo se jich tam víc. První kroky směřovaly k tomu, aby se populace po roce rozhýbala, aby si lidé mohli v párech zatrénovat a připravit se na další rozvolňování,“ sdělil Arenberger. 

Následně se vyjádřil i k PCR testům a tomu, že mají mít týdenní platnost. „Z logiky věci můžete říct, že test je použitelný jen ve chvíli, kdy ho odeberete, a pak se už můžete nakazit. Ale i tam je variabilita. PCR test vám řekne v okamžiku, kdy ho odeberete a je negativní, tak že vám nic není. Když pak chytnete virus, tak mu trvá pár dní, než se pomnoží a teprve potom začnete být infekční a potvrdíte to dalším testem,“ dodal Arenberger. 

Co se týče rozvolnění, Arenberger uvedl, že obchody a služby chtějí otevřít celoplošně. „Služby typu kadeřnictví a pedikúra se určitě otevřou 3. května bez jakýchkoliv podmínek. Obchody se také budou otvírat celostátně, ale ty jsou vázané na incidenci 100 týdenních případů na 100 tisíc obyvatel,“ podotkl ministr zdravotnictví.

Své řekl i k testování dětí ve školách. „Zatím jsme nakoupili antigenní testy pro školy do konce května. I firmám jsme doporučili, aby udělaly nákup do konce května. Mezitím budeme jednat o PCR testování. Stále budou situace, třeba kulturní představení, kde bychom chtěli testovat. Je to přece jen riziková oblast,“ dodal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…