Armáda plánuje 145 cvičení v cizině. Třeba v Keni a v Burkině Faso

24.01.2019 14:26

Česká armáda letos plánuje 145 cvičení v zahraničí, jde zhruba o stejný počet, jako jich bylo v plánu loni. Vojáci budou vedle evropských zemí cvičit například ve Spojených státech, v Kanadě, v Jordánsku, v Keni a Burkině Faso.

Armáda plánuje 145 cvičení v cizině. Třeba v Keni a v Burkině Faso
Foto: Archiv
Popisek: vojáci
reklama

Podle informace, kterou dnes projednali poslanci, se v ČR uskuteční 62 vojenských výcviků, zpráva pro loňský rok pojednávala o 69 cvičeních. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že na cvičení má v rozpočtu 137,7 milionu korun. Na loňský rok to bylo 151,9 milionu korun.

„Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou klíčovým nástrojem k dosažení potřebné úrovně připravenosti sil a prostředků resortu ministerstva obrany k obraně České republiky a spojenců,“ stojí v informaci. Cvičení slouží také k ujištění spojenců o platnosti závazku kolektivní ochrany a k demonstraci schopností a odhodlání Severoatlantické aliance k vlastní obraně. Informaci přinesla ČTK.

Plán vojenských cvičení na letošní rok odráží podle zprávy čtyři priority české armády, a to přípravu k nasazení v operacích, rozvoj pohotovostních sil, bilaterální a regionální spolupráci a zvyšování schopností. Zároveň reaguje na aktuální vývoj bezpečnostní situace v Evropě i mimo ni.

K nejdůležitějším cvičením materiál řadí Nordic Fires ve Švédsku. Jde o přípravu stíhačů na misi v Pobaltí. Náklady na výcvik se odhadují na 43 milionů korun. Do Polska čeští vojáci odjedou na cvičení Dragon 2019 trénovat na zapojení do pohotovostních sil. Armádu přijde zhruba na 22 milionů korun. Posádky vrtulníků si na cvičení Mountain Flight ve francouzských Pyrenejích vyzkouší létání ve složitých taktických a geografických podmínkách. Asi za 8,5 milionu korun se budou připravovat k nasazení v operaci Resolute Support v Afghánistánu.

V Česku se už tradičně uskuteční několik cvičení spojeneckých armád bez účasti českých vojáků. Belgičtí vojáci budou cvičit ve vojenském prostoru Hradiště. Komerční je také příprava příslušníků ozbrojených sil Rakouska a Nizozemska v újezdu Březina. Rakušané budou cvičit také v prostoru Boletice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To fakt nechtěli. Zeman si řekl, co chtěl a všude je ho plno

14:34 To fakt nechtěli. Zeman si řekl, co chtěl a všude je ho plno

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým ministrem zahraničí za ČSSD Jakuba Kulhánka. Kulhánek má na več…