Armáda se chce příští rok zúčastnit 132 zahraničních cvičení

08.12.2019 12:04

Česká armáda se chce příští rok zúčastnit 132 zahraničních cvičení. Naopak na českém území by se mohlo v roce 2020 konat 60 cvičení ozbrojených sil jiných států, z toho pětkrát budou v České republice cvičit spojenci bez přímé spolupráce s českou armádou. Seznam cvičení bude v pondělí schvalovat vláda, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Armáda se chce příští rok zúčastnit 132 zahraničních cvičení
Foto: Ministerstvo obrany / Miroslav Šindelář
Popisek: Nastoupené jednotky 1. rotního úkolového uskupení AČR, které se vrátily po půlročním působení v Litvě

„Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou především klíčovým nástrojem k dosažení potřebné úrovně připravenosti sil a prostředků resortu ministerstva obrany k obraně České republiky a spojenců,“ uvedl Fajnor. Zároveň se vojáci během nich připravují na působení v zahraničních operacích nebo v pohotovostních silách, které česká armáda vyčleňuje pro NATO, Evropskou unii nebo OSN. Cvičení se spojenci také podle ministerstva obrany zvyšují takzvanou interoperabilitu, tedy schopnost společného působení, a prověřují, jak jsou jednotky připraveny.

Mezi nejdůležitější cvičení mimo české území bude příští rok podle Fajnora patřit European Challenge 2020. „Jde o výcvikovou aktivitu sil a prostředků vyčleněných pro EU Battlegroup pod vedením Německa,“ uvedl. „Battlegroup“ jsou společné pohotovostní síly Evropské unie, které může EU použít při řešení krizí. Dosud použity nebyly. Na cvičení česká armáda vyšle do Německa 300 svých vojáků s 85 kusy techniky.

Na mise v Afghánistánu a v Mali se budou vojáci chystat na dvojici cvičení Lešť Exercise 1 a 2. Trénovat během nich budou boj v zastavěném prostoru a uvnitř budov. Zúčastní se jich 90 českých vojáků.

Mezi hlavní cvičení na území ČR bude tradičně patřit Joint Fires a Ample Strike. „V prvně jmenovaném cvičení jde o prohloubení spolupráce v oblasti palebné podpory,“ uvedl Fajnor. Ve vojenském újezdu Hradiště se jej zúčastní 250 vojáků dělostřelectva ozbrojených sil Slovenska, Polska a Německa s 69 kusy techniky.

Cílem cvičení Ample Strike je výcvik předsunutých leteckých návodčích s letovými osádkami a veliteli pozemních jednotek při přímé letecké podpoře. Cvičení se zúčastní 400 vojáků z 18 zemí s téměř 50 kusy letecké techniky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

23:08 „Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

Navrhované změny v penzích včetně zpomalení valorizace dnes ve Sněmovně ostře kritizovala předsedkyn…