Armáda tvdí, že šetří. Zřejmě ale jen vtipkuje

07.03.2011 12:58

Česká armáda se sice snaží šetřit, do výcviku pilotů však investuje zcela zbytečně statisíce navíc.

Armáda tvdí, že šetří. Zřejmě ale jen vtipkuje

Za školení deseti pilotů v pardubickému Centru leteckého výcviku platí totiž přes čtvrt miliardy korun. Obdobný výcvik u civilních firem, které cvičí piloty pro tuzemské i zahraniční aerolinky, je ale až šestinásobně levnější.  

Vnitro chybu připouští

"Je to hodně předražené, musí se to změnit. Pardubické centrum je postavené na mnohem větší armádu a počet pilotů, než jich dnes potřebujeme," přiznal serveru iDNES.cz sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, jenž se stará o majetek resortu.

Server také požádal šéfa letecké společnosti DSA Daniela Tučka, který školí piloty letadel i vrtulníků pro aerolinky, o porovnání nákladů s pardubickým centrem. Zatímco armádu vyjde vyškolení desítky pilotů na 280 milionů, DSA dokáže totéž za 43 milionů korun.

Rozhazuje se i jinde

Na předražené školení pilotů upozornila ale už dříve Česká televize. Armáda podle ní platí státnímu podniku Letecké opravny Malešice (LOM) za výcvik pilotů zbytečně až dvojnásobnou cenu.

"Cena, kterou si pardubické centrum účtuje za palivo, odpovídá u nás kompletnímu výcviku pilotů," říká Tuček. K ceně navíc připočítal i náklady na údržbu letiště a řízení leteckého provozu. Tato čísla (jde o stovky milionů korun ročně) ale nebyla armáda schopna doložit.

Více o kauze Vondra zde

Kauza ohledně podivných investic není ale za poslední dobu jedinou, která resortem obrany zmítá. Připomeňme například aféru kolem jejího šéfa Alexandra Vondry (ODS), nebo bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09).

Více čtěte:

 • Vondra: Nejsme vláda defraudantů
 • Vondra rozjíždí vlastní televizi. O armádě jen dobře
 • Válka proti Vondrovi? Kalousek se jen směje
 • Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  reklama

  autor: jas

  reklama


  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

  22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

  Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…