Arméni prchají z Náhorního Karabachu. Nikdo je nenutí, vzkazuje Ázerbájdžán. Má držet bývalého předsedu vlády

28.09.2023 17:08 | Monitoring

Neuznaný karabašský stát Arcach přestane k 1. lednu 2024 existovat, ruší své instituce. Region ovládl Ázerbájdžán, polovina obyvatel uprchla do Arménie.

Arméni prchají z Náhorního Karabachu. Nikdo je nenutí, vzkazuje Ázerbájdžán. Má držet bývalého předsedu vlády
Foto: Luiza Šeda Tadevosyanová
Popisek: Válka o Náhorní Karabach

Dekret o zrušení všech státních institucí s platností od 1. ledna 2024 podepsal prezident neuznaného útvaru karabašské republiky Samvel Šahramanian. Od daného dne tak přestane existovat mezinárodně neuznaný státní útvar Arcach – jde o arménský název pro neuznanou karabašskou republiku.  

Baku minulý týden v úterý zahájilo v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Ázerbájdžánské jednotky následně prolomily obranné pozice arménských separatistů a karabašské úřady kapitulovaly. Právě to, aby separatistická vláda ukončila svou činnost, požadovalo Baku.

Podle dohody o příměří z minulého týdne, kterou podepsaný dekret ze strany prezidenta karabašské republiky cituje, Baku umožní svobodný, dobrovolný a nerušený pohyb obyvatel Náhorního Karabachu.  

Více než polovina odhadované populace separatistického regionu uprchla z oblasti Náhorního Karabachu do Arménie. Má jít o více než 68 tisíc lidí.

Arménský premiér Nikol Pašinjan obvinil Baku z etnických čistek. „Exodus Arménů z Náhorního Karabachu pokračuje,“ řekl Pašinjan.

To však ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí odmítá. Uvádí, že obyvatele Karabachu k odchodu nenutí a že region integruje do Ázerbájdžánu.

„Bývalý státní ministr (předseda vlády) neuznané republiky Náhorní Karabach, miliardář Ruben Vardanyan, byl zadržen, při odchodu z Náhorního Karabachu byl ‚zajat’ ázerbájdžánskými úřady. V doprovodu příslušníků sil rychlé reakce byl Vardanyan převezen do Baku, kde byl předán ‚příslušným vládním orgánům, aby učinily příslušné rozhodnutí’,“ upozornil na některé velmi specifické detaily poválečného uspořádání v Karabachu analytik Štěpán Kotrba.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

19:47 Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

Nikdo, kromě spekulantů, nás nenutí českou elektřinu vyrobenou v České republice za české ceny obcho…