Arogance! Vzpoura u Rychetského: Po rozhození voleb promluvili jeho kolegové

03.02.2021 11:48

Ústavní soud svým úterním hlasováním zrušil podstatnou část volebního zákona a přinutil tak poslance a senátory, aby do října našli nový volební systém, podle kterého by se mohlo volit. Proti nálezu hlasovala čtveřice ústavních soudců, kteří si ve svém menšinovém stanovisku nečekaně ostře vyřídili účty.

Arogance! Vzpoura u Rychetského: Po rozhození voleb promluvili jeho kolegové
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský
reklama

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10460 lidí

Menšinové stanovisko, odborně „disent“ či „minoritní votum“ slouží přehlasované menšině soudců k vyjádření svého odlišného právního názoru. Obvykle zůstává u právnické argumentace a nebývá zvykem, aby se v něm pralo „špinavé prádlo“ ze zákulisí tribunálu.

Disent sepsaný ústavními soudci Ludvíkem Davidem, Jaroslavem Fenykem, Josefem Fialou a Jaroslavem Suchánkem ale velmi ostře útočí na zpravodaje nálezu a způsob, jakým nález prosadil.

Tímto zpravodajem byl soudce Jan Filip, považovaný za loajálního spojence předsedy soudu Pavla Rychetského.

V menšinovém stanovisku se zdůrazňuje, že rozhodnutí žaloby senátorů STAN, která ležela u Ústavního soudu více než tři roky, proběhlo v čase velmi blízkém již vypsaným volbám. Tím Ústavní soud významně zasáhl do politického života a přípravy politických stran na volby. Navíc se tak stalo za nouzového stavu a zcela bezprecedentní nejistoty v pandemii.

CELÝ TEXT NÁLEZU ÚSTAVNÍHO SOUDU

Navíc odhalují, že Filip dal ostatním soudcům svůj návrh nálezu k dispozici až 21. ledna, veškeré zdržení jde tedy za ním. Plénum ÚS tento zásadní nález projednalo poprvé 26. ledna, poté jej zpravodaj ještě doplňoval a hned týden poté se o něm narychlo hlasovalo.

Ústavní soudci i sami senátoři STAN se prý opakovaně ptali, jak to vypadá s rozhodnutím stížnosti stanařských senátorů, a v posledních měsících upozorňovali, že se krátí čas k příštím volbám.

Soudce Filip, který měl více než tři roky stížnost zařazenou ve svém pořadníku, v novém roce s předsedou Rychetským znenadání rozjel „rychloakci“, kdy jednání o jedné z nejzásadnějších stížností tohoto Ústavního soudu proběhlo v řádu dní.

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10460 lidí

„Vrcholem arogance je pak vyhlášení nálezu pouhých 19 hodin po jeho přijetí (aniž by však bylo soudcům dáno k dispozici jeho konečné znění), snad aby nebyl poskytnut patřičný prostor disentujícím soudcům k sepsání odlišného stanoviska,“ protestují dále soudci.

Je to podle nich velmi ponurý obraz o Ústavním soudu Pavla Rychetského.

Poté se disentující soudci pouštějí do ještě nezvyklejších úvah, když naznačují politické souvislosti mnohaletého otálení. Soudce Filip prý dlouhé měsíce „čekal“, jak dopadnou návrhy opozičních stran na změnu volebních pravidel.

„Soudce zpravodaj promeškal dobu pro předložení vyhovujícího návrhu, a to bez ohledu na skutečnost, že volby byly již vyhlášeny. Je snad nesporné, že ‚zbourání‘ volebního systému 8 měsíců před volbami vyvolá velké politické pnutí a nejistotu, zda se do nadcházejících voleb podaří přijmout novou zákonnou úpravu, což může – při neúspěšném výsledku zákonodárného procesu – podlomit důvěru občanů ve fungování demokratického systému,“ varují soudci.

Ti následně zpochybňují i právnické vývody stanoviska, od kterého se ostře distancují. Například je udivilo, že Ústavní soud sám konstatuje, že o uzavíracích klauzulích pro koalice už jednou jednal. Bylo to v roce 2001, když podával ústavní stížnost prezident Havel. Tehdy soud konstatoval, že tyto klauzule jsou v pořádku. Nyní změnil názor s jakýmsi nejasným zdůvodněním na plynutí času, aniž by bylo vysvětleno, co se od roku 2001 vlastně změnilo a proč by tehdy akceptovaná klauzule nyní měla být protiústavní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…