Asi se to nesmí. Řekl svůj názor na Putina a Ukrajinu, zle dopadl. Velitel německého námořnictva už ničemu nevelí

23.01.2022 11:54

„Zpátky v komunismu.“ Bezpečnostní analytik Petr Markvart komentuje postupy, jež jsou používány vůči vysoce postaveným lidem, kteří si dovolí vyjádřit sebemenší respekt k Rusku v konfliktu s Ukrajinou. Jedním z nich je i viceadmirál Kay-Achim Schönbach, jenž byl v podstatě donucen rezignovat z čela německého námořnictva kvůli svým vyjádřením k Putinovi a k ukrajinské krizi.

Asi se to nesmí. Řekl svůj názor na Putina a Ukrajinu, zle dopadl. Velitel německého námořnictva už ničemu nevelí
Foto: Repro: Youtube
Popisek: Viceadmirál Kay-Achim Schönbach


Velitel námořnictva Kay-Achim Schönbach působil v pozici viceadmirála, druhé nejvyšší námořní hodnosti, necelý rok. Vaz mu zlomila prohlášení o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a ukrajinské krizi, uvádí zpráva německé stanice Deutsche Welle.

  • Původní zdroj ZDE

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26739 lidí
Viceadmirál Schönbach během přednášky při návštěvě Indie v Institutu pro obranné studie a analýzy Manohara Parrikara řekl: „To, co opravdu Putin chce, je respekt. Je snadné mu projevit úctu, kterou skutečně vyžaduje – a pravděpodobně si také zaslouží,“ prohlásil Schönbach, který označil Rusko za „starou a důležitou zemi“.

Vyjádřil přesvědčení, že kroky Ruska na Ukrajině je sice potřeba řešit, ale poloostrov Krym je stejně už ztracený. „Už se nikdy nevrátí – to je fakt,“ doplnil.

Kvůli těmto slovům Německo obratem čelilo diplomatickému incidentu. Situace vyústila v Schönbachovu „dobrovolnou rezignaci“, z funkce viceadmirál urychleně odstoupil v sobotu večer. „Požádal jsem ministryni obrany Christine Lambrechtovou, aby mě s okamžitou platností zprostila mých povinností. Paní ministryně moji žádost přijala,“ uvedl ke své rezignaci viceadmirál Kay-Achim Schönbach v prohlášení citovaném tiskovou agenturou Reuters.

Bezpečnostnímu analytikovi Petru Markvartovi připomínají podobná zakleknutí na nepohodlné dobu minulého režimu. „Velitel německého válečného námořnictva viceadmirál Schönbach byl přinucen k rezignaci poté, co si dovolil v rámci akademické diskuse kdesi v Indii prohlásit, že vše, co Putin žádá je to, aby byly zájmy Ruska brány v potaz a respektovány. A např. slovenský ministr hospodářství Sulík se má omlouvat a veřejně se ‚kát‘ za výrok, že prostiruské sankce jsou nešťastné a páchají pouze škody. Takže jsme nazpátek v komunismu, kde se smí pouze jásat nad tím, jak nám Anglosasové rozesírají vztahy v Evropě i mezi slovanskými zeměmi navzájem. A to si necháme líbit!“ glosuje Markvart rozčarovaně na facebooku.

Schönbachovy poznámky byly v přímém rozporu s oficiálním názorem EU a USA. Washington a jeho spojenci tvrdí, že moskevská anexe poloostrova od Ukrajiny v roce 2014 byla nepřijatelná a musí být zvrácena.

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20631 lidí

Německá vláda se oficiálně nevyjádřila, i když se v sobotu od Schönbachových komentářů distancovala. „Obsah a výběr slov prohlášení v žádném případě neodpovídají stanovisku spolkového ministerstva obrany,“ řekl mluvčí německého ministerstva obrany veřejnoprávní stanici ZDF.

Schönbach to nyní musí vysvětlit svému nadřízenému, generálnímu inspektorovi Eberhardu Zornovi, uvedlo ministerstvo. Německá vládnoucí koalice navíc v pondělí projedná prohlášení šéfa námořnictva, uvedla ZDF.

Na svém twitterovém účtu se Schönbach později omluvil. „Není třeba se dohadovat: byla to jednoznačně chyba,“ napsal.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Německo, aby odmítlo Schönbachovy komentáře týkající se Krymu s tím, že podkopávají snahy čelit ruské agresi.

To vše v době, kdy Rusko shromáždilo desítky tisíc vojáků na hranicích s Ukrajinou, což vyvolává obavy, že by mohlo dojít k invazi. Rusko jakoukoli plánovanou agresi proti Ukrajině popírá.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacisté na Ukrajině. Zní: „Vždyť je má i Rusko.“ „Už nemají vliv.“ Jenže jsou tu fotky...

11:14 Nacisté na Ukrajině. Zní: „Vždyť je má i Rusko.“ „Už nemají vliv.“ Jenže jsou tu fotky...

Obránci Azovstalu se po dlouhém obléhání vzdali, tedy i příslušníci praporu Azov. Právě tento útvar …