Asociální Jurečka, asociální vláda. Poslankyně SPD má obavy, co předvedou dále

30.12.2021 21:15 | Ze sítí

„Asociální start, obavy začínají být oprávněné,“ poslankyně SPD Lucie Šafránková se pustila do Fialovy vlády, která ve středu oznámila, že se rozhodla seškrtat již dříve avizované zvýšení platů ve veřejné sféře a chce na jeden rok zmrazit platy všem ústavním činitelům a také státním úředníkům, čímž vzbudila značný poprask.

Asociální Jurečka, asociální vláda. Poslankyně SPD má obavy, co předvedou dále
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně SPD

Vláda Petra Fialy včera změnila rozhodnutí předchozí vlády ohledně plánovaného zvýšení platů státních zaměstnanců v příštím roce k horšímu, dodává poslankyně Šafránková. Toto zvýšení se má totiž nově týkat už jen některých vybraných profesí a má být také výrazně nižší, než bylo původně schváleno. A tak se platy některých státních zaměstnanců zvýší pouze maximálně o 700 korun měsíčně, což je při současné úrovni průměrné mzdy ve státní správě růst zhruba o necelá dvě procenta. Přičemž inflace, růst hladiny cen, je minimálně desetiprocentní.

„Za skandální považuji zejména tu skutečnost, že nová koaliční vláda jakkoli odmítá zvýšit mzdy pracovníkům úřadů práce (a také České správy sociálního zabezpečení), kterým v období epidemie koronaviru enormně narostla pracovní agenda a objem povinností v souvislosti s různými kompenzačními opatřeními. A nyní navíc dostávají od vlády, která jim fakticky snižuje platy, další úkoly v podobě zajištění výplaty sociálních dávek občanům postiženým enormním růstem cen energií,“ píše Šafránková.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Podobně „asociálním a škodlivým krokem“ je podle ní také návrh ministra práce a sociálních věcí Jurečky z KDU-ČSL na ukončení programu Antivirus B k závěru letošního roku, který měl podle dosud platné legislativy fungovat až do konce února roku 2022.

Připomíná, jak důležitý byl přitom tento program – zajišťoval kompenzaci části objemu mezd těm zaměstnavatelům, kteří byli postižení vládními opatřeními omezujícími podnikání, například co se týče maximální kapacity hromadných akcí nebo zákazem přístupu neočkovaných občanů k některým službám. A pomáhal tak k udržení mnoha pracovních míst a životní úrovně tisíců zaměstnanců a jejich rodin.

Zato omezující opatření podnikání přitom nadále trvají a vláda podporu postižených firem a živnostníků ruší. „Nehledě na to, že každá vláda v demokratické společnosti by měla respektovat všechna opatření pomáhající občanům, přijatá zákonným způsobem před jejím nástupem. Ve jménu zachování předvídatelnosti práva a právní jistoty ve společnosti,“ podotýká k tomu.

A dvojnásob to platí v situacích, kdy změnou těchto opatření dochází k jasnému poškození české ekonomiky a životní úrovně pracujících občanů. Což je podle Šafránkové přesně případ včerejšího rozhodnutí vlády ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů.

„Obavy, že půjde o vládu asociální, se začínají ukazovat jako zcela oprávněné,“ uzavírá poslankyně SPD.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…