Ať jde Prima do prdele, zní po Prostřeno s muslimkou. Zeptali jsme se expertů. No, Lukáš Jelínek měl radost...

20. 1. 2016 18:03

Muslimka, která plakala štěstím v pořadu Prostřeno, migrační večerníček nebo komiks, díky němuž se mohou naše děti lépe vžít do situace uprchlíků. To vše má zřejmě přispět k lepšímu informování veřejnosti v souvislosti s migrační krizí. „Vhodné to je. Potřebujeme v české společnosti schopnost empatie. Když se do člověka vcítíme, můžeme odhadnout jeho úmysly a touhy,“ reagoval politolog Lukáš Jelínek.

Ať jde Prima do prdele, zní po Prostřeno s muslimkou. Zeptali jsme se expertů. No, Lukáš Jelínek měl radost...
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Ekatěrina Novoselová v Prostřeno

Přátelská, tolerantní atmosféra a v závěru slzy štěstí na tváři muslimky Jekatěriny Novoselské. Tak vypadal pondělní díl pořadu Prostřeno, ve kterém se do vaření pustila právě Jekatěrina. Její menu sklidilo úspěch a hosté si mírně stěžovali pouze na „vysušená prsíčka“. Nevadilo, že hostitelka nepodala ruku muži, který se soutěže účastnil. Taková totiž bývá náboženská zvyklost. Všichni se dohodli na tom, že se nebude tento týden podávat alkohol, a s respektem soutěžící přijali, že hostitelka nejí vepřové.
I prostřednictvím zábavných pořadů se tak můžeme seznámit blíž se životem lidí, kteří vyznávají islám. „To je to naše multikulti. Vůbec bych to nedoporučoval, nemá to smysl,“ reagoval na tento způsob informování veřejnosti mediální analytik Jiří Mikeš. „Oni Boha neztratili, Evropa ano. To není nejlepší způsob prezentace lidí vyznávajících islám. Muslimů u nás tolik nemáme. Já bych spíše ukazoval lidi z Ukrajiny, protože jejich svět je nám daleko bližší. Jakákoli propagace islámu z dnešního pohledu, pohledu ohrožení křesťanské civilizace, je nebezpečná,“ zhodnotil Mikeš.  

Jelínek: Může to prospět k toleranci. Když moji rodiče viděli bídu a utrpení uprchlíků...

Šestadvacetiletá muslimka, která se do pořadu Prostřeno přihlásila, pochází z ruské Sibiře, v Česku žije osm let. Nejí vepřové, odmítá alkohol a do soutěže přišla právě kvůli tomu, aby lidem ukázala islám z jiné stránky. K islámu konvertovala před třemi lety. Myšlenku, že by nás mohli muslimové více pustit do svého života například i prostřednictvím různých pořadů, naopak nezavrhuje politolog Lukáš Jelínek. „Může to prospět k toleranci ve společnosti, zvlášť když se bude ukazovat, že je více věcí, které nás spojují, než těch, jež nás oddělují,“ myslí si Jelínek, který zazlívá médiím, že si libují ve špatných zprávách. „Každý běžný Čech dokáže velmi dobře popsat, proč se bojí islámu, ale hůře už popíše styčné body. Pokud se i zábavný pořad snaží popsat lidi z jiných kultur, může to pomoci,“ dodal. Zmínil i to, že velkou roli hraje osobní kontakt. „Vím, že když jeli moji rodiče na ostrov Kos na dovolenou, měli obavy. Ale když viděli bídu a utrpení uprchlíků, přístup změnili,“ zmínil.

„Ať jde Prima do prdele.“ Jelínek: „Lidé pak vidí problémy tam, kde nejsou.“

Jenže na sociálních sítích pořad zrovna tolerantní reakce nevyvolal: „Já bych nepodala ruku jí!“ „Stačilo říci, že jíst s pokrývkou hlavy je u nás pokládáno za nevychovanost, a pokud ji nesundá, nedostane žádné jídlo.“ „Hnus, ty konvertitky.“ I taková se strhla debata a o co hůř, někteří se nemazlili ani se samotnou televizní stanicí: „Ať jde Prima do prdele. Neumí udělat pořádný pořad, tak sem cpou ty chcípáky a otravujou nám náš život,“ napsali diváci na Facebooku. Tyto velmi ostré reakce podle politologa Jelínka jen demonstrují, že někteří z nás prostě „nedokážou ubrat“. „Vyostřuje se atmosféra a lidé pak vidí problémy a nepřátele tam, kde ve skutečnosti nejsou, a s odporem se dokážou postavit i vůči muslimům, kteří už dávno u nás žijí a jsou integrovaní,“ uvedl Jelínek. „Jiná věc je, že islám má i svou vyhrocenou podobu, jež je agresivní a nebezpečná. Proto si myslím, že je důležité hovořit s muslimy, kteří na našem území jsou, aby nám ukázali svou kulturu, ale zároveň ty, jež k nám přicházejí, nabádat k tomu, aby respektovali naše tradice, aby bylo jasné, že Česká republika patří ke křesťanskému euroamerickému okruhu,“ zhodnotil.

Mikeš: „Budování identity ve středu Evropy je ohroženo.“

Analytik Mikeš situaci vnímá takto: „Lidé podvědomě cítí, že se tu děje něco, co spěje k tomu, že budování identity ve středu Evropy je hodně ohroženo. Spíš bych od televizí očekával, že začnou lidi směrovat na křesťanské hodnoty a že začnou říkat i to, že u nás nevládnou jen závist a trend hromadění prachů.“ V tomto kontextu také dodává: „Evropa je podrobena přívalu milionu nově příchozích, kteří jsou semknutí a pevní ve své víře. Jsou přesvědčení o tom, že jejich víra je lepší a že nás musejí poučovat.“ Dluh vůči společnosti má v této době podle něj i naše církev: „Místo toho, aby přesvědčovali lidi, že víra v Krista je lepší, nechává se prostor islámu,“ varoval analytik.  

A co migrační večerníček? „Osvěta z úst moudrých lidí ano, ale všeho s citem a s mírou.“

Pořadů, které se nějakým způsobem dotýkají otázky islámu, migrační krize nebo muslimů, je řada. O některé ale možná budou diváci ochuzeni, protože už teď vzbuzují velkou diskusi. Jak vyplynulo z e-mailové komunikace premiéra, kterou zveřejnili hackeři, v plánu byl migrační večerníček, v němž by k dětem promlouval Zdeněk Svěrák. Cílem mělo být vysvětlit veřejnosti to, že se nemá bát migrační vlny. „Velká blbost. Myslím si, že by to naštvalo rodiče. Děti by měly být vychovávané k tomu, že jsou Češi, Moravané, Slezané. Vraťme se ke Starým pověstem českým a našim večerníčkům. Měli bychom propagovat českou kulturu, potažmo evropskou. Učil bych děti, že mají být pyšné na to, že se narodily tady, a dával bych jim z tohoto pohledu perspektivu. Dělejme to, co nám pomůže,“ reagoval Mikeš. „Tady nebyli indiáni a budovat nějaké Spojené státy evropské? Na to se musí jinak,“ dodal.
Politolog Jelínek zdůrazňuje, že k vysvětlování by se mělo přistupovat citlivě: „Má zkušenost z médií je, že když něco vypráví respektovaná osobnost, pak to má dopad. Důležité ale je, aby se nic nepřikrášlovalo a osvěta probíhala nezkresleně. Osvěta z úst moudrých lidí ano, ale všeho s citem a s mírou.“

Komiks přibližuje situaci uprchlíků. Děti se mají vžít do jejich role. „Vhodné to je.“

I kdyby se stalo, že děti nakonec neuvidí migrační večerníček, nový komiks přibližující situaci dětí na útěku z dílny Úřadu vysokého komisaře OSN k nim s největší pravděpodobností dorazí. Byl vytvořen pro žáky druhého stupně a popisuje příběh dospívajícího Hamída, který prchá z válečného Afghánistánu do Švédska. Právě tam má začít nový život a čekat na příjezd matky a malé sestry. Učitelé ke správné prezentaci obdrží příručku, která jim poradí, jak mluvit o tématu uprchlictví. „Vhodné to je. Potřebujeme v české společnosti schopnost empatie. Když se do člověka vcítíme, můžeme odhadnout jeho úmysly a touhy. Empatie by ale měla být ve společnosti propagována vůči všem, nejen vůči uprchlíkům,“ reagoval Jelínek.

Mikeš: „Kritizuje se, že Putin uplatňuje výchovu k vlastenectví, ale Evropa to potřebuje taky.“

Analytik Mikeš cítí empatii vůči úředníkům, kteří vytvoření komiksu iniciovali: „Já chápu vysokého komisaře v Bruselu. Když všechno pokazili a neuchránili Schengen, tak se teď snaží…Ale budou mít proti sobě rodiny. Nejdříve by museli přesvědčit rodiče a ti budou proti. Spíš bychom měli děti vychovávat k vlastenectví. Kritizuje se, že Putin uplatňuje výchovu k vlastenectví, ale Evropa to potřebuje taky.“ Mikeš se domnívá, že je třeba vzájemná tolerance. „Oni se chovají podle přikázání Koránu. Proto budou chtít učit nás, a ne aby se učili od nás, a to je problém,“ uzavřel analytik. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…