Ať se to líbí, nebo ne! Matteo Salvini vydal nová prohlášení

13.08.2018 11:27

Povinná vojna? Mohla by se vrátit. Nejde ovšem o Českou republiku, nýbrž o Itálii. Tamní ministr vnitra Matteo Salvini si pohrává s myšlenkou povinného odvodu mladých, informuje deník Telegraph. A Evropská unie bude mít také problém.

Ať se to líbí, nebo ne! Matteo Salvini vydal nová prohlášení
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini

Itálie zvažuje znovunastolení povinné vojenské služby. Ministr vnitra Matteo Salvini v neděli na toto téma promluvil. Na setkáni s voliči v italském městě Lesina řekl: „Nad veškerá ‚práva‘ bych viděl raději návrat k ‚povinnostem.‘“

Anketa

Jsou homosexuálové v České republice kráceni na svých právech?

4%
96%
hlasovalo: 9143 lidí

„Zjišťujeme nákladovost, způsoby a načasování toho jak, kdy a zda znovu zavést – několikaměsíční – vojenskou a civilní službu pro naše chlapce a dívky, aby se jim alespoň dostala trocha „vzdělání“, které jim otec a matka nejsou schopni předat,“ pokračoval Salvini. Podle italského ministra vnitra je povinná vojenská služba také případným nástrojem pro zlepšení sociální koheze a integrace. Dalším pozitivním efektem vojenské služby může být výcvik mladých lidí k opatrné a správné manipulaci se zbraněmi.

Původní reportáž ZDE

Sám Salvini kdysi svou vojenskou službu prodělal v kasárnách Montello v Miláně, která dnes slouží jako ubytování pro migranty. Salviniho strana Liga severu se již loni pokusila najít v Parlamentu podporu pro svůj návrh obnovení povinné vojenské služby, avšak nepochodila. Ani nyní se nepředpokládá, že by například koaliční partner Ligy severu, Hnutí pěti hvězd, vyjádřilo návrhu podporu. Takový návrh totiž není součástí priorit, které si obě strany vymezily v rámci koaliční smlouvy.

Itálie patří k vlně evropských zemí, které v devadesátých letech vojenskou službu zrušily. V České republice skončila branná povinnost v prosinci 2004.

V Itálii by obnovení branné povinnosti mohlo mít i jiný efekt. Nezaměstnanost italských mladých je vysoko nad průměrem eurozóny. Podle dat OECD v Itálii v roce 2017 bylo bez práce 34,7 procent mladých ve věku 15 – 24 let.

Určitá opatření uvádějí v pohyb i v jiných evropských státech. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce, aby chlapci a dívky od 16 let prošli v první fázi měsíčním programem.

Fotogalerie: - ČSSD o navýšení platů

Tisková konference ČSSD ke zvyšování platů ve veře...
Slogan ČSSD se na tiskovku hodil
Předseda ČSSD Jan Hamáček
Tisková konference ČSSD ke zvyšování platů ve veře...
Předseda ČSSD Jan Hamáček
Tisková konference ČSSD ke zvyšování platů ve veře...

Euroskeptický lídr Salvini pro deník Il Sole 24 Ore uvedl, že hodlá plnit sliby, které dal italským voličům, „ať už se to Evropské unii bude líbit, nebo ne“. Jde zejména o práva na práci, důchod a zdraví. „Chceme se i ekonomicky zasloužit o nakopnutí tohoto sektoru tak, aby v něm nastala stejná revoluce, jako v případě migrační politiky. Pamatuji si, co jsme slíbili,“ řekl Salvini.

Italský rozpočet je předmětem diskusí od 3. srpna 2018. Prozatím byly navrženy kroky, které by teoreticky mohly ohrozit soudržnost eurozóny. Jedním z těchto návrhů je plán zavést rovnou daň, společně se zavedením štědřejších sociálních programů, které by státní kasu mohly vyjít až na sto miliard euro.

Mezi body, které chce Salvini v italské politice změnit, patří dále také ekonomika, zemědělství, imigrace, nebo vztahy s Ruskem.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach Štětiny: Je zle. Výčitky, zloba, dokonce „penisy“

12:01 Krach Štětiny: Je zle. Výčitky, zloba, dokonce „penisy“

Mezi těmi, kdo se nyní budou poroučet z Evropského parlamentu, je i Jaromír Štětina, který kandidova…