Ať si Štětina nafackuje! Komentátorovi je zle ze slov o zelených mužíčcích v Itálii

24. 3. 2020 17:18

Někdejší europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina by si prý měl nafackovat, nebo vyrazit na italskou ambasádu v Praze a nechat si nafackovat tam. Myslí si to publicista Pavel Matocha, který nevěřícně kroutil hlavou nad tím, co byl Štětina schopen veřejně napsat. Poslal vzkaz i těm, kteří kritizují koaliční vládu ANO a ČSSD.

Ať si Štětina nafackuje! Komentátorovi je zle ze slov o zelených mužíčcích v Itálii
Foto: Ksienia Biazrukaja
Popisek: Jaromír Štětina
reklama

Někdejší senátor a europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina vyjádřil obavy z ruské operace na pomoc Itálii.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že do Itálie pošle stovku virologů a epidemiologů, dezinfekci a další vybavení, které má Apeninskému poloostrovu pomoct v časech koronavirové pandemie.   

Štětina na sociální síti Twitter napsal, že se tato ruská operace může podobat obsazení ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014, kam vtrhli ozbrojenci bez patřičných označení, u nichž ruský prezident Vladimir Putin dlouhé měsíce  popíral, že jde o ruské vojáky, aby to nakonec po mnoha měsících přiznal. Štětina upozornil, že se v Itálii objeví první ruská armádní jednotka na území EU.

Publicista Pavel Matocha na serveru Lidovky.cz napsal, že Štětinovo vyjádření bylo zcela nevhodné a někdejší politik by si za ně měl nafackovat.

Štětina by si měl za ten nehorázný tweet nafackovat, anebo sebrat odvahu a jít na italskou ambasádu to říct přímo do očí italskému velvyslanci, že nemají přijímat ruskou humanitární pomoc, protože Kreml tím chce vojensky obsadit Apeninský poloostrov. Protože to by mu pak nafackoval italský ambasador sám, nebo možná už vrátný u vchodu do ambasády, kdyby mu řekl, s čím za panem velvyslancem kráčí,“ napsal publicista.

Jedním dechem dodal, že materiální pomoc poskytlo Rusko nebo Čína, zatímco EU poslala do Říma peníze, které jsou teď Itálii platné asi jako mrtvému zimník. Je však podle něj pochopitelné, že ostatní státy EU si nechávají ochranné pomůcky pro sebe, protože nechtějí dopadnout jako Itálie.

„Obecně všichni, kdo nyní kritizují italskou či českou vládu, že je příliš servilní vůči Číně a že Čína nám nepomáhá, že dělá jen obchod, na rozdíl prý od EU, která nezištně poskytuje finanční pomoc, by si měli dát studený obklad na hlavu,“ doporučil Matocha.

Ne zcela namístě jsou podle publicisty také úvahy lidí, kteří říkají, že se vláda měla na koronavirovou pandemii lépe připravit. Realita byla taková, že ještě  na počátku března lyžovalo v Itálii hodně Čechů a nikdo údajně nepočítal s tím, co se může stát.

„Je hloupost porovnávat jednání naší vlády s ideálem, který si ex post narýsujeme. Každý, kdo někdy řešil nějakou kritickou situaci v nedostatku času, ví, že chyby jsou nevyhnutelné. Smysl má porovnat, jak účinně či neúčinně, dobře či špatně, situaci řeší česká vláda ve srovnání s vládami ostatních evropských zemí. A v této komparaci si zatím Babiš, Hamáček, Vojtěch a Prymula rozhodně nevedou špatně,“ blížil se k závěru Matocha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

14:07 Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

Zbrojní analytik a někdejší zaměstnanec ministerstva obrany Jaroslav Štefec podotkl, že akce kolem m…