Atentáty na Zelenského? Spíše propaganda. Putin ho potřebuje, odhaluje generál

7.3.2022 4:46 odp.

Bezpečnostní expert Andor Šándor se ve vysílání CNN Prima News vyjádřil k aktuálnímu dění na Ukrajině. Mimo jiné hovořil i o tom, zda je reálné, že by na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského mohl být spáchán atentát.

Atentáty na Zelenského? Spíše propaganda. Putin ho potřebuje, odhaluje generál
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě

Rusko zastaví vojenskou operaci, pokud Ukrajina mimo jiné odmítne svůj vstup do jakýchkoliv bloků a uzná svrchovanost Ruska nad Krymem, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Je v tom podle Šándora naděje na blízký mír?

„Tato informace přeci zazněla po tom prvním telefonátu Vladimira Putina s francouzským prezidentem Macronem, kde on toto požadoval. On řekl přesně tyto tři věci, které se opakují, což ukazuje na konzistentnost politického cíle celé vojenské kampaně. Ty vojenské cíle se začínají samozřejmě více rýsovat než třeba minulý týden, ale myslím si, že toto je základní požadavek, který Rusko má a od něj nemůže ustoupit, protože to doma Vladimir Putin neprodá,“ zmínil Šándor.

Kompromis by podle něj měly hledat obě strany. „Nevím, jestli se Volodymyr Zelenskyj rozhoduje jenom sám, nebo za ním také stojí názory, když to tak řeknu, některých západních hlavních měst. Každopádně on musí zvažovat to, že to, co se Rusům nepovedlo tou relativně velkou silou, se jim nemůže povést ještě tou větší. A to si myslím, že Rus ještě neukázal všechnu tu sílu, kterou má, kterou by mohl jaksi projektovat, což by ovšem znamenalo další nárůst ztrát na lidských životech, a znamenalo by to další rozbití infrastruktury země. Čím silnější bude Ukrajina v tomto konfliktu, tím ta ochota může být menší,“ dodal Šándor. 

Upozornil také na to, že Zelenskyj musí přemýšlet i nad tím, jaká mu zůstane země poté, když ten konflikt zůstane. „A na tu obnovu bude potřeba obrovské množství peněz a nebude to tak jednoduché. Ale co udělá, jak se rozhodne, těžko říct,“ míní Šándor. 

Anketa

Prožije český národ na území svého státu rok 2022 v míru?

52%
36%
12%
hlasovalo: 38407 lidí
„Je zvláštní, že do doby, než prezident Putin naprosto nesmyslným útokem zahájil tu operaci, tak jsme stále slyšeli údaje o tom, kolik je vojáků na hranicích, ze satelitů, od té doby je ticho. Je zvláštní, že tuto informaci vůbec nemáme, neumím si to vysvětlit a nechci spekulovat. Může nasadit samozřejmě těžkou techniku, dělostřelectvo, raketomety...“ jmenoval Šándor. „Rusové se bojí o ta letadla přijít, byť máme nějaké počty o sestřelených letounech a vrtulnících, jejichž skutečnou přesnost si těžko ověříme,“ uvedl pak k možnému zbrojení ze strany Ruska Šándor.  

Co si pak Šándor myslí o zprávě, že by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl přežít několik pokusů o atentát? „Jsem osobně skeptický. Když budeme přemýšlet o tom, že Putin skutečně asi nechce spravovat celou Ukrajinu sám, protože by ho to stálo obrovské peníze, těžko může dosadit v Kyjevě nového prezidenta a odejít, stáhnout se, protože druhý den je pryč, ten člověk, podle mě paradoxně mu zabití Zelenského musí škodit, protože on potřebuje to, co říká... Uzavřeme příměří, když odmítnete jakékoliv členství v Alianci a v EU... Neumím si představit, koho jiného by přivedl. Janukovyče, nebo...? Můžete instalovat nějakou proruskou vládu, ale musíte tam mít někoho na zemi, kdo tu jurisdikci a tu vládu bude prosazovat. A v momentě, kdy si nemyslím, že by Putin chtěl celou Ukrajinu kontrolovat, to by musel mít tisíce vojáků, tak nevím, jak by byl schopen to prakticky zajistit. Tudíž, podle mě, myslím si, že pro něj Volodymyr Zelenskyj, přistoupívší na ruské podmínky, je asi to nejlepší východisko. Z toho mi vyplývá, že údaje o tom, že by chtěli zabít, mi přijdou spíš jako propaganda,“ sdělil Šándor.

První obětí každé války je pak podle něj pravda. „Všechny ty strany zúčastněné v konfliktu jsou v těžké informační a dezinformační válce. O tom není pochyb. A my tu zasvěceně komentujeme něco, co nám někdo sděluje a říká, protože my na tom místě skutečně nejsme. Tím nechci zpochybňovat to, co vidíme: exodus nevinných lidí, mrtví na obou stranách, ale přece jenom ta relevance toho, co se děje na území Ukrajiny, není úplně stoprocentně,“ dodal Šándor.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský filozof Gregor o budoucnosti: Lezeme Američanům víc do zadku než za socialismu Rusům. Úplný rozpad autority státu, totální anarchie

20:56 Slovenský filozof Gregor o budoucnosti: Lezeme Američanům víc do zadku než za socialismu Rusům. Úplný rozpad autority státu, totální anarchie

JINÝMA OČIMA U nás je to tak, že nikdy za socialismu jsme Rusům nelezli tak do zadku jako tato vláda…