Audit Evropské komise prý pro Babiše nedopadl dobře. A už se ozývá: Odejít

01.12.2019 20:21

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je podle konečné verze auditu Evropské komise ve střetu zájmů. Dokument konstatuje, že ze své role ministerského předsedy Babiš ovlivňuje dotační politiku a z ní skrze Agrofert zároveň sám profituje, což je v rozporu s unijními pravidly. S odvoláním na dva zdroje obeznámené s průběhem řízení a obsahem dokumentu to napsal týdeník Respekt. Závěrečná verze neveřejného dokumentu se zatím nachází na Ministerstvu pro místní rozvoj.

Audit Evropské komise prý pro Babiše nedopadl dobře. A už se ozývá: Odejít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády ČR Andrej Babiš
reklama

Anketa

Je Pavel Novotný, starosta Prahy-Řeporyjí, dobrý politik?

4%
96%
hlasovalo: 28926 lidí
Audit v tomto týdnu dorazil na Ministerstvo pro místní rozvoj, o jeho obsahu ale zatím nikdo neinformoval. Podle informací týdeníku Respekt, který se odkazuje na dva nezávislé zdroje obeznámené s průběhem řízení a obsahem dokumentu, však dokument skutečně pro premiéra nedopadl dobře. Podle jednoho ze zdrojů pak prý audit konstatuje, že souběh byznysu a politiky je podle Komise v rozporu jak s evropským, tak s českým právem.

Andrej Babiš v reakci na dokončení auditu EK ohledně jeho možného střetu zájmů uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Na zveřejnění auditu prý nemá vliv. Babiš to řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Evropská komise zaslala audit české straně v pátek. Zatím nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani jeho výsledky.

Ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka řekl České televizi, že české Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo auditní zprávu zveřejnit. Je podle něj ve veřejném zájmu, aby se do ní mohla veřejnost podívat.

Fotogalerie: - Střet zájmů ve sněmovně

Zasedání sněmovny. Na programu byla novela zákona ...
Zasedání sněmovny. Na programu byla novela zákona ...
Jana Černochová
Miroslav Kalousek a Pavel Bělobrádek
Karel Fiedler
Zasedání sněmovny. Na programu byla novela zákona ...

„Je zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon, navíc úplně nesmyslně, když zákon ‚lex Babiš‘ byl namířen pouze proti mně s cílem vyštvat mě z politiky. Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů,“ řekl Babiš. Lex Babiš je nazývána novela zákona o střetu zájmů, na jejímž základě musel vložit svoji firmu do svěřenských fondů.

Audit podle Babiše není konečný. Poukazoval na to, že Komise dopracovala audit jen „několik minut“ před tím, než skončila a začala fungovat nová Komise. „Jestli se to zveřejní, nebo nezveřejní, já na to nemám žádný vliv,“ prohlásil premiér.

„Z toho tajení a nervozity je evidentní, že ten audit dopadl v neprospěch premiéra Babiše,“ řekl České televizi Ondráčka. Znamená to podle něj, že Komise potvrdila svůj původní verdikt, že Babiš je ve střetu zájmů. Babiš tak podle Ondráčky lhal v posledních třech letech, kdykoli řekl, že neovládá holding Agrofert nebo že není ve střetu zájmů. Babiš by proto podle něj neměl zůstat premiérem.

Babiš naproti tomu nazval Transparency International udavačskou neziskovkou. „Toho zkorumpovaného udavače nepotřebuji komentovat,“ řekl. „Protože bere peníze od státu, od ministerstev a dělá politiku,“ zdůvodnil pak obvinění ze zkorumpovanosti.

Podle závěrů předběžné zprávy, kterou Česká republika od Komise získala během května, má Babiš ovládat dva svěřenské fondy, skrze které dosáhne i na dění ve skupině Agrofert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

10:44 Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

Hnutí Trikolóra je přesvědčeno, že magistrát pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nerespektuj…