Australská policie zmařila teroristický útok

23.12.2016 8:22

Teroristické hrozby neobchází jen Blízký východ či Evropu. Celou sérii chystaných vánočních útoků se podle agentury Reuters podařilo zmařit australské policii.

Australská policie zmařila teroristický útok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Na čtyři stovky australských policistů provedly rozsáhlý zátah, během něhož bylo zadrženo sedm lidí podezřelých z přípravy teroristických útoků. Jde o šest mužů a jednu ženu. Jsou to australští občané, kterým je kolem dvaceti let. Jeden člen skupiny se narodil v Egyptě, ostatní se narodili v Austrálii, ale jejich rodinné kořeny sahají do Libanonu. Podle vyšetřovatelů chystali sérii teroristických útoků ve městě Melbourne přímo na Štědrý den, přičemž se inspirovali Islámským státem. K útoku mohly být údajně použity výbušniny, pistole a nože.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Australský premiér Malcolm Turnbull konstatoval, že šlo o jeden z největších teroristický počinů z posledních let, který se naštěstí podařilo zmařit. Policie sledovala podezřelé osoby po 14 dní. K útoku mělo dojít u katedrály sv. Pavla, nebo na Náměstí federace. Policejní komisař Graham Ashton oznámil, že se podařilo teroristickou hrozbu eliminovat v celém rozsahu, ale v Melbourne byla pro jistotu posílena bezpečnostní opatření.

Prozatím byl obviněn jen jeden ze zadržených – Abdul Maharani – z přípravy teroristického činu. Dvě zatčené osoby, včetně jediné ženy, byly propuštěny. U dalších tří lidí se podle agentury Reuters předpokládá, že ještě budou obviněni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…