Babák nanosil do banky přes 11 milionů. Bude stíhán

31.05.2011 8:08

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák je zřejmě skutečně kouzelník, jak na jedné z mnoha tajných nahrávek naznačila Kristýna Kočí. V taškách do banky (a následně na účty VV) nanosil přes 11 milionů, které ovšem neměl jak regulérně vydělat. Teď si na něj posvítí policie.

Babák nanosil do banky přes 11 milionů. Bude stíhán

Babák je prý kouzelník, dokáže totiž vyčarovat peníze. "No jestli Babák čaruje tak, jak se vypráví - že přinese v pytli půl milionu a dá vložit na účet VV - tak prosím, ať nečaruje," říká na nahrávce z březnového interního jednání strany tehdy ještě šéfka poslaneckého klubu strany Kočí, která - soudě podle hlasitosti a kvality jejího hlasu na nahrávce (je slyšet i její dech) - nahrávku pořídila, ačkoli to oficiálně popírá.

Více: Uniklo z Věcí veřejných: Máme agenty u Kalouska

Babák na své kouzlení "dojel", bance se totiž zdály miliony v pytli podivné, a proto poslance ohlásila Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí (FAÚ). Útvar posléze zjistil, že Babák nanosil v hotovosti do banky téměř osm milionů a dalších pět si posílal z účtu na účet se svým kolegou z firmy WCM CZ Josefem Liškou. Víc než 11 milionů nakonec přistálo na účtu Věcí veřejných.

Prohlášení Michala Babáka

Babák nosil tašky plné peněz do banky od dubna 2009, kdy do strany vstoupil. Partaj se pomalu připravovala na předčasné volby, když je ale Ústavní soud zrušil, skončil na chvíli i Babák se svým zásobováním. V únoru 2011 ale znovu popadl pytel a šel sponzorovat.

Babák vkládal hotové peníze na svůj osobní účet, na účet firmy MxB, kde je spolumajitelem, a na účet firmy WCM CZ, kde je jednatelem. Se sponzorováním mu pomohl Liška, který vložil 5 milionů v hotovosti pro změnu na svůj účet, aby peníze teprve poté na ten Babákův poslal.

Nevysvětlené peníze. Babák zřejmě lže

FAÚ zjistil rovněž nesrovnalosti v původu peněz. Ten totiž Babák, který sám splácí tři hypotéky, není schopen doložit. Firmy, jejichž účty k operacím používal, nevykazují zisky dostatečné k podobným finančním tokům a Babákova oficiální a bankovní vysvětlení se rovněž liší.

Oficiálně si prý Babák na sponzorské dary půjčil (od firmy, která byla ještě nedávno ve ztrátě), bance ale (v případě vysokých vkladů banka původ vyžaduje) vzkázal jen "vrácení půjčky", popř. "peníze pocházejí z tržby vkladatele nebo firmy, kterou zastupuje".

Vymlouváním se podle FAÚ Babák mohl snažit zamaskovat praní špinavých peněz, poslancovu kauzu proto vyšetřovatelé poslali dál. Babák tak čelí podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti.

O vývoji v kauze informoval deník MF Dnes. Sám Babák se prý nechtěl nijak vyjadřovat. ParlamentnímListům.cz poskytl oficiální prohlášení. "Redaktorka MfD mi sdělila, že Finanční analytický útvar na mě podává trestní oznámení pro trestný čin legalizace výnosu z trestné činnosti. Prohlašuji, že o žádném takovém trestním oznámení nejsem informován," napsal. Je prý ovšem připraven s vyšetřovateli spolupracovat.

Čtěte:

Tajemný poslanec Věcí veřejných. Z ničeho vytřískal Babák 35 milionů

Smutný Babák čtenáři: Vše jsem vysvětlil. A nikoho to nezajímá

Babák má být popraven dřív než souzen, upozorňuje poslanec ODS

Babák (VV): O trestním oznámení nevím, ale budu spolupracovat

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…