Babiš? Česko je v ohrožení! Ondřej Kundra maluje čerta, pardon, Putina na zeď

15.11.2018 11:54

Ve včerejším díle pořadu Události, komentáře se v debatě střetli Helena Válková, poslankyně za ANO, místopředseda Sněmovny Tomio Okamura za SPD a Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL. Hovořili o kauze Čapí hnízdo, kterou rozvířila reportáž Slonkové s Kubíkem. Válková řekla, že okolnosti, za kterých byl Babiš mladší natočen, ji nenaplňují důvěrou. Okamura se pustil do Slonkové s Kubíkem a slovíčkařil, že sice chce nahradit program ČSSD, ale že by SPD byla pro vládu odborníků. Podle Bělobrádka Babiš zatáhl děti do kauzy sám. A Ondřej Kundra z Respektu nakonec hovořil o Rusku...

Babiš? Česko je v ohrožení! Ondřej Kundra maluje čerta, pardon, Putina na zeď
Foto: Repro ČT24
Popisek: Pavel Bělobrádek, Tomio Okamura a Helena Válková v Událostech Komentářích
reklama

Moderátor se nejdříve Válkové zeptal, zda premiérovi věří, když tvrdí, že jeho syn byl na Krymu, ale nebyl unesen, což údajně dokáže fotografiemi. A také, když tvrdí, že se jedná o spiknutí a manipulaci. „Ta otázka je zvláštním způsobem položená,“ řekla Válková a dodala, že neví, zda jsou věci skutečně tak, jak jsou prezentovány. „Ty okolnosti, za kterých byl natočený (Babiš mladší), ve mně nevzbuzují příliš velkou důvěru v relevantnost toho, co on sdělil,“ prohlásila poslankyně a dodala, že Babišův syn působil zmateně, ale že nebude spekulovat nad tím, zda to bylo kvůli lékům, nemoci či z překvapení. A také uvedla právnický důvod, že neviděla podepsaný souhlas s tím, že novináři zveřejní natočený rozhovor. Pochybnosti by měla, pokud by se Babiš mladší vyhýbal naplánovanému úkonu policie v rámci vyšetřování. „Jestli je na Krymu, v Moskvě nebo na Ukrajině je z toho mého trestněprávního hlediska úplně šumafuk,“ zakončila Válková.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43766 lidí

Další na řadě byl Okamura. Moderátor se ho ptal, zda když se s Babišem starším setkal, tak mu poskytl dostatečné vysvětlení. Okamura nezapomněl zdůraznit, že jejich důvod pro vyvolání nedůvěře vládě je jiný, než mají strany Demokratického bloku. „S nimi nemáme nic společného,“ připomenul Okamura. Dvojici Slonková – Kubík označil za mediální žumpu, se kterou má ty nejhorší zkušenosti. Prohlásil, že reportáž připomněla, že ani po roce se nepodařilo vyslechnout všechny obviněné osoby, tedy že jsou zde průtahy a SPD chce, aby byla co nejrychleji vyšetřena.  „Takže já vysvětlení nepotřebuji, já chci, protože mě je jedno, kdo co tady říká, aby policie šetřila. Je důležité zdali koná, zdali koná neprodleně, zdali koná v souladu se zákonem,“ řekl předseda SPD a dodal, že on byl terčem mnoha „nechutných“ spekulací, které se neprokázaly. Nicméně prý nehodlá nikoho hájit.

Fotogalerie: - Sněmovna bez Babiše

Schůze sněmovny. Na programu například novela záko...
Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr živo...
Pavel Kováčik
Dan Ťok, ministr dopravy
Schůze sněmovny. Na programu například novela záko...
Petr Fiala

Pavel Bělobrádek se k reakci premiéra Babiše nevyjádřil, ale za KDU-ČSL prohlásil, že člověk obviněný z takových závažných trestných činů nemá být ve vládě. „Je úplně jedno, jestli se jmenují Půta, Babiš nebo Svoboda,“ dodal. Je mu „lidsky odporné“, že si někdo někoho natáčí skrytou kamerou. Na adresu Babiše staršího řekl, že kdyby upozadil své ego a netrval na tom, aby byl ve vládě, tak by kauze vůbec nedošlo, nebylo by zde podezření z ovlivňování a Česko by nebylo v hledáčku mezinárodních médií. Doplnil, že své děti do kauzy zatáhl Babiš sám, vzhledem k tomu, že přes ně šly akcie.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Pak se začala řešit nedůvěra vládě. Moderátor se Okamury zeptal, jestli nebylo zbrklé předevčírem kritizovat premiéra, a včera si stanovat podmínky vstupu do vlády. Okamura se ohradil, že je otázka manipulativní, protože uvádí jiná stanoviska, než Okamura říkal. Zopakoval, že nedůvěru chce vyvolat, protože ve vládě je „zprofanovaná ČSSD“. „My chceme program ČSSD vyměnit za program SPD,“ sdělil předseda strany. A dodal, že se nehrnou do vlády, ale byli by ochotni podpořit vládu odborníků, protože prohlásil, že s trestně stíhaným premiérem by do vlády nešli, a to platí.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Bělobrádek se k chování SPD vyjádřil, že hnutí Tomia Okamury je používáno jako beranidlo proti ČSSD, aby nikdo nehlasoval pro vyslovení nedůvěry. A že kdo může nejvíce ztratit, je právě ČSSD, protože komunikace Andreje Babiše je stále stejná. Válková vyjádřila důvěru, že sociální demokraté budou rozumní a nedají na „mediální bublinu“.

Jako dalšího hosta si Česká televize ke kauze pozvala Ondřeje Kundru, redaktora Respektu. Ten mluvil o ruských tajných službách, a jak významné pro ně bylo, že syn premiéra jede na Krym. Uvedl, že pokud jel syn premiéra na ruské vízum, tak se na něm vyplňují údaje, díky kterým je člověk, který ho vyplnil dobře sledovatelný. A že na Krymu operují všechny tři významné ruské tajné služby. Moderátor se pak zeptal Kundry, zda zde není potenciál pro vydíratelnost. „Vidím tam jistá rizika,“ řekl Kundra s tím, že nejsou známy okolnosti, za jakých byl Babiš mladší na Krym převezen, a co tam dělal. A doplnil, že jako člen NATO jsme pro Rusko oficiálně nepřítel a syn premiéra skýtá pro Rusko „neskýtané možnosti“.

Celý záznam pořadu ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Píč* a šišky! Piráti a STAN, to není láska. Nemělo se dostat ven

12:57 Píč* a šišky! Piráti a STAN, to není láska. Nemělo se dostat ven

Bude se za rok o přízeň voličů skutečně ucházet společná koalice Pirátů a STAN? Členové pirátské str…