Babiš: Merkelovou jsme k uznání chyby dotlačili i my

10.06.2018 22:41 | Zprávy
autor: sla

Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že kvóty na přerozdělování uprchlíků v rámci států Evropské unie jsou definitivně překonané. Za výsledek celoevropského vývoje, ale i diplomatických snah České republiky a celé Visegrádské skupiny považuje vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, která podle magazínu Spiegel zpětně vidí rozhodnutí o kvótách kriticky. Prosazení kvót navzdory odporu několika zemí, mezi nimiž byla i Česká republika, podle Merkelové nepřispělo ke smíru v Evropě.

Babiš: Merkelovou jsme k uznání chyby dotlačili i my
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

„Tady musí platit svrchovanost rozhodování národních států. Už dnes se na řešení migrační krize podílíme působením v místech, odkud běženci přicházejí, a to je teď největší úkol Evropy. Musíme zastavit uprchlickou vlnu mimo Evropu, tak aby už nevyplouvaly další lodě s migranty. A zároveň musíme vracet ty, kteří nedostali azyl, zpět domů a budeme jim pomáhat v místech, kde se narodili a kde žili,“ sdělil dnes předseda české vlády ČTK. „Očekávám, že kvóty na přerozdělování uprchlíků jsou definitivně passé,“ zdůraznil.

Fakt, že Merkelová přehodnocuje svůj vztah ke kvótám, přičítá Babiš diplomatickému tlaku některých členských států EU včetně Česka. Svou roli podle něj sehrál i postoj Evropanů k migraci, který se projevil ve volbách v Rakousku, Itálii a Slovinsku, v nichž uspěly protiimigrační a protisystémové strany.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček, který by měl v chystané vládě ANO a ČSSD řídit Ministerstvo vnitra, dnes znovu označil kvóty za chybu. Už minulá vláda se o tom snažila přesvědčit i Brusel. „Nyní i Angela Merkelová přehodnotila svůj názor. Čelit masivní nelegální migraci můžeme ale jen společně – ne kvóty, ale lepší ochrana vnějších hranic a zahraniční pomoc,“ uvedl Hamáček na Twitteru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…