Babiš: Rozpočet 2018 počítá s růstem důchodů, platů i dávek

22.05.2017 12:58

Rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu Ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Babiš: Rozpočet 2018 počítá s růstem důchodů, platů i dávek
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

Důchody by podle návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, což si vyžádá proti letošku navíc 21,6 miliardy korun. Návrh dále počítá s navýšením o 21,8 miliardy korun u platů ve státní sféře. Rozpočet Ministerstva obrany by měl stoupnout o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun.

„Myslím si, že ten návrh je dobrý a řeší důležité věci,“ uvedl Babiš. Návrh počítá s výdaji 1,342 bilionu korun a s příjmy 1,292 bilionu korun.

Problémem při přípravě rozpočtu bylo podle Babiše čerpání evropských peněz. „Pokud resorty avizují nějaké čerpání, a jejich odhady nefungují, tak není možné rozpočtovat. Já bych rád rozpočtoval nižší deficit, ale když navrhujeme minus 50 miliard a rezorty jsou teď na minus 100 miliard korun, tak je to maximum možného,“ uvedl.

Babiš dodal, že dnešní tisková konference je zřejmě jeho poslední veřejné vystoupení v roli ministra financí. Babiše se rozhodl odvolat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nahradit by jej měl poslanec ANO Ivan Pilný.

Návrh rozpočtu již kritizovala opoziční ODS. Navrhovaný deficit 50 miliard korun je podle strany v době hospodářského růstu nepřijatelný. Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek dříve uvedl, že Babiš lže, když tvrdí, že předložil návrh rozpočtu na rok 2018. Ze zákona podle něj vyplývá, že Babiš přijde pouze s limity pro jednotlivé kapitoly, což je spíš pracovní návrh k diskusi.

Rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 60 miliard korun. Celkové příjmy představují 1,249 bilionu korun a výdaje 1,309 bilionu korun. Loňský rozpočet počítal s deficitem 70 miliard korun, nakonec skončil v přebytku 61,8 miliardy korun.

Priority MF v návrhu rozpočtu na příští rok:

- Snížení deficitu státního rozpočtu o 10 miliard Kč proti schválenému rozpočtu na rok 2017 na 50 miliard korun.

- Zvýšení výdajů na důchody – v porovnání s rozpočtem na rok 2017 porostou o 21,6 miliardy korun. Pro rok 2018 je navrženo zvýšení průměrného starobního důchodu o 501 Kč

- Zvýšení výdajů na platy – o 21,8 miliardy Kč vyšší než v letošním roce

- Zvýšení rozpočtového určení daní pro obce – podíl obcí na celostátním hrubém výnosu DPH se zvýší na 23,58 procenta ze současných 21,4 procenta. Jde o navýšení daňových příjmů obcí o 8,5 miliardy Kč.

- Zvýšení výdajů na dávky nemocenského pojištění – pro rok 2018 navrženy 32,7 miliardy, tedy o 5,2 miliardy Kč více než letos. V návrhu je zahrnuta vyšší nemocenská při déle trvající nemoci, otcovská poporodní péče a pečovatelská dovolená.

- Zvýšení výdajů na státní sociální podporu a dávky pěstounské péče meziročně o 4,5 miliardy Kč

- Navýšení rozpočtu pro Ministerstvo obrany o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy Kč. Podíl výdajů na obranu by měl v roce 2018 dosáhnout 1,13 procenta HDP.

- Navýšení plateb státu za státní pojištěnce o 3,4 miliardy Kč. Vyměřovací základ pojistného na veřejné zdravotní pojištění se zvýší ze současných 920 Kč na 969 Kč.

- Podpora sportu – navýšení ze šesti na sedm miliard Kč

- Výzkum, vývoj a inovace – pro rok 2018 jsou navrženy výdaje o 500 milionů Kč vyšší než letos

Zdroj: MF

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…