Babiš a Merkelová: Erik Best odhalil překvapivou pravdu

08.08.2018 12:04

V diskusi na Českém rozhlasu Plus se sešli novinář Erik Best, redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska a Jiří Pehe, ředitel New York University of Prague. Moderoval Tomáš Procházka.

Babiš a Merkelová: Erik Best odhalil překvapivou pravdu
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Politolog, spisovatel a komentátor Jiří Pehe.

Řešila se především migrace. Itálie prý byla navzdory slibům ponechána vlastnímu osudu. Nově je také znovu prolomena tzv. balkánská trasa, do Itálie tedy mohou uprchlíci i po souši. Jak vidí Jiří Pehe evropskou politiku ohledně migrace? Rýsuje se konečně nějaká shoda?

Fotogalerie: - Tváře Krymu

Šéf Nočních vlků Alexander Zaldostanov alias chiru...
Pořádá tam každoročeně motorkářskou show
Barvy Nočních vlků
Motorkářská show se koná v objektu bývalé továrny ...
Zaldostanov byl lékařem a často navštěvoval Berlín
Premiér Autonomní republiky Krym Sergej Aksjonov

Anketa

Chcete, aby Jiří Paroubek zasedl v Senátu?

45%
55%
hlasovalo: 8565 lidí

„Já si myslím, že výsledkem mnoha různých zájmů členů EU je to, že se státy nejsou schopné na něčem shodnout. Výsledkem toho všeho je takové přešlapování. Nicméně vyjednává se, i když nepříliš úspěšně, se zeměmi na severu Afriky. Ta frustrace, která určitě existuje a možná i stoupá, může ovšem vést k věcem, které budou také nepříjemné pro tento region, protože se může na nějaké spolupráci dohodnout jen skupina států a ty, které tam nebudou, mohou mít určité problémy,“ míní Pehe.

Má tedy Evropská unie v tuto chvíli vůbec nějakou migrační politiku? „Tady v České republice začal premiér používat Trumpa jako příklad. Jeho politika, zvlášť tento týden, byla podobná tomu, co vyžaduje například Viktor Orbán v Maďarsku, a tak dále. To, co říká Trump, je například, že by měli zrušit takovou tu politiku, že někoho chytnou a pak ho pustí. To je něco podobného, co tady zažíváme a co je často kritizováno. A poslední věc pana Trumpa je, že říká, že by migrace měla být na základě zásluhy. To znamená, že ten, kdo přijede a zůstane, by měl být vítaný člověk v tom smyslu, že se může nějak uplatňovat na trhu. Je to samozřejmě v Americe změna té politiky, která existuje už od roku 1965 a je to také posila pro pana Babiše. Pro mě možná největší překvapení je, do jaké míry je pan Babiš ochoten jít proti paní Merkelové, protože to něco naznačuje,“ reagoval Best.

Fotogalerie: - Noc s hvězdami

Noc s hvězdami na zámku Zahrádky 2018
Noc s hvězdami na zámku Zahrádky 2018
Noc s hvězdami na zámku Zahrádky 2018
Noc s hvězdami na zámku Zahrádky 2018
Noc s hvězdami na zámku Zahrádky 2018
Noc s hvězdami na zámku Zahrádky 2018

„Naznačuje to, že očekává, že nakonec paní Merkelová nebude úspěšná. Pan Babiš má zájem na tom, aby byl shledáván v Německu pozitivně, protože tam má ekonomické zájmy. Klíčová otázka je, jestli to odhladl dobře, nebo špatně. Ale byl jsem překvapený, tady v Česku se o tom moc nemluví. Byl to velký posun a ta politika nakonec může být úspěšná,“ dodal Best.

Jaká je tedy současná síla Angely Merkelové v rámci Německa? „Myslím si, že její síla se zatím nějakým výrazným způsobem nezmenšila. Samozřejmě, to, jakým způsobem je sestavována německá vláda, to, jak je pod tlakem Bavorska a možná i průzkumů veřejného mínění, má samozřejmě na Angelu Merkelovou určitý vliv, ale myslím si, že hodně bude záležet na tom, jak bude nakonec schopna najít dohodu s Macronem, osobně si myslím, že není dobré Angelu Merkelovou podceňovat,“ řekl Pehe. Angelu Merkelovou by ale nepodceňoval, jde o zkušenou a pragmatickou političku, která je schopna nalézat kompromisy.

„Chtěl jsem ještě reagovat na to, co říkal Erik Best, on nadnesl jistou inspiraci Andreje Babiše tím americkým modelem. Tam bych připomněl, že nic takového jako australský model v Americe neexistuje, ti lidé nejsou odsouváni na nějaké ostrovy a zároveň, a to je důležité, pokud jde o ty lidi, kteří přece jenom přelezou zeď mezi Mexikem a USA a dostanou se do USA, tak já sice chápu, že americká federace je něco trochu jiného než Evropská unie, ale o ty migranty se potom starají americké úřady po celých Spojených státech,“ doplnil Pehe. Andrej Babiš ale podle Pehe podobný postup, při kterém by se o uprchlíky starala celá Evropa, odmítá.

Fotogalerie: - Loučení s padlými kamarády

Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...
Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubo...

„Trump také chce s Mexikem uzavřít novou smlouvu a chce změnit tu politiku, aby bylo možné poslat každého zpátky, bez ohledu na to, odkud pochází. Nejsem si jistý, že je to možné mezinárodně, možná je tam nějaký zákon, který je proti tomu, ale on to vidí tak, že chce tu hranici zavřít a každého poslat zpátky. Ale jinak si myslím, že je tady trošku nepochopení situace, protože pan Babiš ve skutečnosti žádnou migrační politiku nemá. To nemyslím zle, je to politik, to znamená, že nemá propracovanou politiku. Ale ví, už pochopil a říká to velice jasně, že to bude hlavní věc v dalších evropských volbách a on přemýšlí takhle. Paní Merkelová, možná s ní nesouhlasím, jako pravicový člověk, ale migrační politiku má. Pan Babiš žádnou nemá, nemyslím to zle, tak to je, že on vidí tu českou situaci tak, že je momentálně lepší žádnou nemít a jen reagovat podle toho, co je nutné,“ opáčil Erik Best.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsně o ČT: Kde je 168 hodin? Kde je Wollner? soptil Okamura. Přišel nečekaný dokument a k němu informace

13:02 Drsně o ČT: Kde je 168 hodin? Kde je Wollner? soptil Okamura. Přišel nečekaný dokument a k němu informace

Kdo chce slyšet pravdu, tak já jsem se vám ji pokusil sdělit. Poslanec hnutí ANO Pavel Juříček si ve…