Babiš a Schillerová proberou se Zemanovým týmem expertů rozpočet

20.09.2020 6:30

Za účasti premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zasedne dnes v Lánech expertní tým prezidenta Miloše Zemana k tématům státního rozpočtu na příští rok a souvisejících daňových změn.

Babiš a Schillerová proberou se Zemanovým týmem expertů rozpočet
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Schillerová v sobotu České televizi řekla, že její první návrh rozpočtu počítá se schodkem 116 miliard korun. Počítá však s jeho dalším prohloubením podle přijatých opatření. Zeman vyjadřuje výhrady hlavně ke zvažovanému zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu a zrušení superhrubé mzdy.

Babiš před měsícem uvedl, že při přípravě rozpočtu je cílem, aby byl příští rok deficit nižší než letos. Podle něj je shoda na provozních úsporách na ministerstvech i na zrušení superhrubé mzdy. Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun.

Dohodu na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu koaliční strany oznámily koncem srpna. Rozpočtový dopad by podle odhadů představoval 70 až 90 miliard korun ročně, Babiš mluví o výpadku 73 miliard. Zeman kvůli tomu označil návrh za pokus o nabourání díry do státního rozpočtu a předeslal, že se bude věc snažit koaličním lídrům rozmluvit. Babiš od té doby zdůrazňuje, že jeho kabinet je menšinový a změny jsou podmíněny dohodou na rozpočtu jako celku.

Schillerová počítá s tím, že navrhovaný schodek 116 miliard se prohloubí v závislosti na dalších přijatých opatřeních. Ani s možným výpadkem způsobeným zrušením superhrubé mzdy koncept rozpočtu zatím nepočítá. „Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku,“ řekla ČT Schillerová.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…