Babiš a americké ministerstvo obrany. U Moravce se řešila biopaliva

15.03.2015 14:03

Europoslanec Petr Mach (Svobodní) nenechal v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize nit suchou na biopalivech. Proti němu zasedl předseda Českého sdružení pro biomasu CZ Biom Jan Habart, který prozradil, že s biopaliviy experimentuje i ministerstvo obrany USA, které se tak snaží zajistit pro případ válečného konfliktu.

Babiš a americké ministerstvo obrany. U Moravce se řešila biopaliva
Foto: aros.cz
Popisek: Pole řepky olejné

"Jsou studie, které prokazují, že to neprospívá ani motoru, ani životnímu prostředí, protože napřed musí vyjet na pole traktor, který normálně spotřebovává naftu a vypouští oxid uhličitý do ovzduší," poznamenal v úvodu Mach s tím, že bez veřejné podpory by se sázka na biopaliva ve velkém zkrátka nevyplatila.

Habart to vidí jinak, biopaliva životní prostředí rozhodně šetří. A stát sice přichází o miliardy, ale to se lidem vrací jinde, např. ve zdravějším životním prostředí. S tím ovšem nesouhlasil Mach, který poukazoval na to, že na biopaliva nedoplácí jen daňoví poplatníci, ale i spotřebitelé. "Bionafta je asi o korunu levnější než klasická nafta," oponoval obratem Machovi Habart. "Biopaliva první generace udržela tisíce pracovních míst. Jen je otázka, jestli máme ještě zvyšovat produkci biopaliv první generace z řepky.

Dnes se experimentuje např. s výrobou biopaliv z mořských řas. "Té třetí generaci se věnuje americké ministerstvo obrany, které se snaží zjistit, zda by v případě konfliktu dokázalo vyrobit vlastní palivo z mořských řas," pokračoval Habart.

Machovi ale přijdou děsivá doporučení, která mají vést k určování kvót, kolik vyrábět biopaliv, přičemž Česko se snaží. "Já bych si přál vládu, která není závislá na tom byznysu a která by byla schopná říct, že si po roce 2020 nechce nechat diktovat, kolik se má vyrábět biopaliv v Česku," míní europoslanec. Proti tomu stojí např. snahy USA, které bez státní podpory objevily výhody břidlicového plynu. I my v Evropě bychom prý měli říct stop nežádoucím cestám.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…