Babiš a koronavirus? To nejhorší, co se o premiérovi široko daleko dočtete. Na Šafrův server přispěl i Knížák

23.03.2020 15:51

Exšéf Národní galerie Milan Knížák vyjádřil na serveru Forum24.cz obavu o svobodu. Své ke koronavirové pandemii napsal i komentátor Jiří Sezemský.

Babiš a koronavirus? To nejhorší, co se o premiérovi široko daleko dočtete. Na Šafrův server přispěl i Knížák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Podle Knížáka premiér Andrej Babiš (ANO) založil svoji image na ponižování všech kolem sebe, aby sám mohl vyniknout. „Má silný PR tým, ale ten už nezvládá Babišovo psychopatické jednání, které se den ode dne stupňuje. Ve spojení s Milošem Zemanem, který se zdá být už na pokraji fyzických a duševních sil a není schopen nezaujatě přemýšlet, posouvají naši společnost stále blíže k systému, o kterém jsme věřili, že už nemůže nastat,“ zmínil Knížák. Podotkl také, že Havlova plichta s komunisty se nám nevyplatila. 

„Dnes komunisté drží v šachu naši vládu. Babiš vsadil na spojenectví jak s historickými komunisty, tak s neokomunisty z ČSSD. Jeho hnutí ANO není politickou stranou, je to jen kohorta Babišových sluhů, a já se za každého z nich hluboce stydím. Roušky se nebezpečně podobají náhubkům. Obávám se, že Babiš a Zeman je budou chtít udržet co nejdéle. A pak přijdou vodicí šňůry,“ uzavřel Knížák.

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?

82%
hlasovalo: 35611 lidí
Ke koronavirové pandemii se vyjádřil i komentátor serveru Forum24 Jiří Sezemský. Podle jeho slov jsou Tchaj-wan a další asijské demokracie příkladem, jak s koronavirem bojovat. 

„Někteří lidé vyzdvihují přístup čínského režimu v boji s touto nemocí. Inspiraci bychom však měli hledat jinde – v asijských demokraciích. Vyznačuje se důkladnou přípravou a organizací, což umožňuje méně zákazů než u nás, o Číně ani nemluvě,“ zmiňuje Sezemský. Všímá si toho, jak čínský režim zpočátku perzekvoval vědce a lékaře, kteří na tuto hrozbu poukazovali už loni v prosinci. „Dnes jeho počínání připomíná pyromana, který i vlastní neopatrností založil požár, a dnes si za jeho hašení nechá důkladně zaplatit,“ dodal.

„Premiér Babiš se neustále chvástá, jak školí ostatní vlády, co mají dělat. Přitom ve své marketingové roli ‚spasitele‘ propadl. Blokoval včasnější přijetí razantnějších opatření, nevyzná se v tématu, neustále mystifikuje veřejnost a jeho ministr zdravotnictví Vojtěch zcela ‚vybouchl‘. Vláda sérií chybných kroků zbytečně zhoršila situaci. Premiér nebyl navzdory opakovaným slibům dodnes schopen zajistit respirátory odolné vůči koronaviru ani pro nejohroženější zdravotníky,“ kritizuje Sezemský. 

Následně zmiňuje Tchaj-wan a jeho přípravu. „Dnes je oceňováno fungování jeho centrálního velitelského štábu, rychlé rozhodování na základě zavedených strategií, důkladná kontrola, dostatečné předzásobení zdravotnickým materiálem, okamžitá mobilizace jeho výroby a využití pokročilých technologií,“ popsal Sezemský. Země má dle jeho slov rychlé reakce a propracovaný systém zachycování infikovaných lidí. 

„V souvislosti se zjevným selháním Babišovy vlády při včasném zajištění ochranných pomůcek zní jako z jiného světa zpráva, že Tchaj-wan měl do konce ledna zásobu 44 milionů chirurgických roušek, 1,9 milionu respirátorů a 1100 izolačních místností pro infikované. Jelikož po ochranných pomůckách následně prudce vzrostla poptávka, vláda během této mimořádné situace převzala jejich výrobu. Od té doby produkuje až 10 milionů roušek denně, a je tak schopna zajistit všem svým občanům 3 roušky týdně, levně prodávané na mnoha distribučních místech,“ zmiňuje Sezemský a kritizuje vládu i za to, že dosud nepodpořila tuzemskou vývrobu.

„Tchaj-wan díky svému přístupu nemusí omezovat ústavní svobody tak drakonicky jako Čína, nebo jiné méně připravené země včetně České republiky. Většina jeho obyvatel pokračuje v obvyklém způsobu života. I když ještě není úplně vyhráno, nejsou tu zatím zavřeny školy, obchody, restaurace nebo sportoviště. Tyto prostory jsou ovšem dezinfikovány a všichni obyvatelé povinně nosí roušky. Obdobné výsledky má Japonsko, které má dnes při počtu 127 milionů obyvatel méně nakažených než Česká republika. Podařilo se mu zpomalit šíření koronaviru zejména důsledným dodržováním hygienických nařízení, což je japonský povahový rys,“ sdělil Sezemský a poukázal i na Jižní Koreu, která může jít příkladem rozsáhlým testováním.

„Co z toho vyplývá? Učit by se měla vláda na Tchaj-wanu, v Japonsku nebo Jižní Koreji, nikoli v totalitní Číně. Pro začátek by stačilo, kdyby to aspoň zmínila a vzala to na vědomí. Místo zbytečně servilního poklonkování čínským komunistům,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…