Babiš by neměl zvolení Ondráčka svádět na jiné, zahřmělo od Starostů

05.03.2018 13:08

Předseda vlády v demisi a šéf ANO Andrej Babiš by neměl svádět na jiné odpovědnost za volbu komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Uvedlo to dnes hnutí Starostů a nezávislých (STAN). Zprávu přinesla ČTK.

Babiš by neměl zvolení Ondráčka svádět na jiné, zahřmělo od Starostů
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Zvolení Ondráčka podle STAN prokazatelně umožnili právě poslanci Babišova hnutí.

Babiš by neměl na toto téma účelově lhát a ohýbat realitu, uvedli poslanci STAN v otevřeném dopise v reakci na nedělní premiérovo vyjádření, které odmítl i předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Tímto Vás žádáme, abyste ve svých veřejných prohlášeních na toto téma účelově nelhal a nesváděl odpovědnost za tuto volbu na nás,“ napsali poslanci STAN. „Nevěříme, že někdo ve Vámi vlastněném hnutí by šel proti Vašemu názoru. Pokud byste Ondráčka do čela komise pro dohled nad GIBS nechtěl, umíte to zařídit jednou hromadnou smskou,“ dodali.

Podobně reagoval na Babiše Hamáček. „Stačilo, aby Andrej Babiš svým poslancům doporučil pro kandidáta KSČM nehlasovat. Namísto toho premiér v demisi naprosto účelově a cynicky otočil poté, co se proti volbě postavilo veřejné mínění,“ sdělil ČTK Hamáček s odkazem na dnešní demonstrace proti Ondráčkovi.

Babiš v neděli večer na svém facebooku uvedl, že podle páteční ranní debaty na klubu ANO „bylo vidět, že zhruba polovina našich pro Ondráčka hlasovat nebude“. Odvodil z toho, že Ondráček získal hlasy 33 přítomných poslanců ANO a 30 přítomných poslanců za SPD a KSČM a že dalších 16 hlasů proto musel dostat od ostatních stran z Demokratického bloku, tedy 48 poslanců ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Autoři dopisu obvinili premiéra z „ohýbání reality“. Poukázali na to, že ANO pod jeho vedením od loňských sněmovních voleb od začátku spolupracuje s komunisty, tedy s lidmi, kteří minulý režim relativizují nebo přímo hájí. „Jste to Vy, kdo je v současnosti stále veden ve svazcích StB jako agent, který si teď s KSČM rozděluje výbory a komise v Poslanecké sněmovně,“ uvedli.

Autor iniciativy a místopředseda STAN Vít Rakušan vybídl ostatní poslance, kteří pro Ondráčka v pátek v tajné volbě nehlasovali, aby se k dopisu připojili. Kritici bývalého policisty Ondráčka poukazovali na to, že se aktivně zúčastnil potlačování protikomunistických demonstrací v roce 1989 a nijak toho nelituje.

Babiš v neděli také oznámil, že navrhne odvolání Ondráčka z čela komise pro kontrolu GIBS a že „tentokrát“ klub přesvědčí. Návrh podpořili předseda ODS Petr Fiala i předseda STAN Petr Gazdík. Rovněž Hamáček slíbil hlasy ČSSD pro Ondráčkovo odvolání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…