Babiš chce dát důchodcům na ruku šest tisíc, Maláčová také. Jako „rouškovné“

23.8.2020 7:34 dop.

Kabinet Andreje Babiše (ANO) má za to, že lékaři nebyli jedinou skupinou, na které koronavirová epidemie dopadla plnou vahou. Další takovou skupinou jsou podle koaliční vlády ANO a ČSSD také senioři. Babiš proto přišel s nápadem vplatit důchodcům tzv. rouškovné. Ministryně práce a sociálních věcí přidala detaily. A Strana soukromníků ČR bije na poplach...

Babiš chce dát důchodcům na ruku šest tisíc, Maláčová také. Jako „rouškovné“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Koaliční vláda ANO a ČSSD slíbila lékařům stojícím v první linii v boji s koronavirem, že jim vyplatí speciální odměnu. Ale kdo všechno stál v první linii? Jen lékaři, kteří sloužili u lidí s nemocí covid-19? Nebo ha mají dostat i operatéři, kteří operovali pacienty bez koronaviru, ale v ochranných oblecích a s ochrannými štíty na obličejích, takže měli notně ztíženou práci?

A byli velkému stresu vystaveni jen lékaři, nebo např. také zaměstnanci domovů důchodců? Nebo se dá říct, že do stejné skupiny patřili i samotní senioři, kteří se nemohli setkávat se svými blízkými, protože domovy pro seniory byly v časech karantény uzavřeny téměř jako pevnosti?  

Vláda je přesvědčena, že senioři patří ke skupinám obyvatel, které epidemie koronaviru významně zasáhla, a chce jim jejich útrapy kompenzovat tzv. rouškovným. Má jít o jednorázový příspěvek ve výši 6 tisíc korun. S návrhem přišel jako první premiér Andrej Babiš (ANO), který to oznámil v deníku Právo.

Po Babišovi se ozvala také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Já v pondělí předložím návrh na jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6000 korun. My tomu říkáme rouškovné a pevně doufám, že se nám to podaří schválit,“ řekla Maláčová. Rouškovné by se podle ní mělo vyplácet ještě letos před Vánocemi. Na slova ministryně upozornila ČTK.

Ministryně financí za hnutí ANO  Alena Schillerová, pod jejímž vedením letos schodek státního rozpočtu dosáhl obřích rozměrů v podobě 500 miliard korun, se vyplacení jednorázového příspěvku seniorům nebrání.

Zato Strana soukromníků ČR se proti plánu vlády ostře vymezila o nařkla Babiše, že jeho nápad zavání snahou koupit si před volbami voliče.

„Premiérovo vyjádření o stresovaných seniorech považujeme za další z řady PR blábolů, protože se jedná o nejvíce chráněnou skupinu obyvatel vůbec. Žádný z důchodců nemusel kvůli rozhodnutí vlády řešit absolutní výpadek příjmů a zmatečné tiskovky nekompetentních šašků sledoval z pohodlí domova s nákupem za dveřmi. V krajním případě mohl vyrazit vylidněnou ulicí a ve vyhrazeném časovém koridoru nakoupit. Jednoznačně podporujeme zvyšování penzí, ale nesystémové finanční příspěvky konkrétní voličské skupině silně zavánějí nákupem hlasů,“ upozorňují Soukromníci.

A ozval se i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, s provokativní otázkou všem, kteří ze svých daní toto rozhazování platí: „Mám otázku na Vás na všechny, kteří ze svých daní platíte tuto vládu a budete platit její dluhy. Na Vás, kteří nespíte úzkostí, zda budete mít na mzdy pro své zaměstnance. Na Vás, kteří se bojíte o práci: O kolik si přilepšíte na Vánoce? Odpovězte u voleb,“ napsal v neděli ráno na sociální sítě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

19:53 Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinforma…