Babiš nabízí řešení migrační krize: Marshallův plán pro Afriku

18. 8. 2018 12:24

Český premiér Andrej Babiš už opakovaně prohlašuje, že by Evropa neměla přijímat migranty, aby pašeráci lidí přesouvající obyvatele Afriky do Evropy přišli o kšeft. V rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo předseda vlády zdůraznil, že na svém postoji nehodlá nic měnit a do Česka nepřijme žádného migranta.

Babiš nabízí řešení migrační krize: Marshallův plán pro Afriku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Andrej Babiš odpovídá v aplikaci Pojď do mě

Babiš zdůraznil. že jako premiér odvedl kus práce v oblasti zahraniční politiky, když v EU prosazoval definitivní konec konceptu na přerozdělování uprchlíků podle povinných kvót. Spolupracoval na tom s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Dobrá věc se prý podařila. Ale teď je ještě třeba dát signál lidem putujícím na gumových člunech přes Středozemní moře z Afriky do Evropy, že tady u nás jim pšenka nepokvete. Migranti si pak cestu tím spíše rozmyslí a pašeráci lidí přijdou o velmi výnosný obchod. Přijímání dalších a dalších lidí, zachráněných na moři, do EU považuje Babiš za cestu do pekel.

„Musíme v prvé řadě vyslat jasný signál, že je zavřeno, že se do Evropy už nikdo nedostane. Vzkaz musí znít: ‚Musíte zůstat doma, my vám tam pomůžeme.‘ Jde totiž o symboly. A když jsem řekl, že nevezmeme ani jednoho ilegálního migranta, tak to platí,“ prohlásil Babiš.

„Migrace je velký problém a je třeba ji zastavit. Dokazuje to vývoj jinde v Evropě, stačí se podívat, jak teď ve Švédsku gangy zapálily 80 aut. Mezi čtyřma očima vám evropští politici řeknou pravdu, ale veřejně se k tomu nemají. Všechno musí mít nějaký řád, Ukrajinec k nám může přijít na základě pracovního víza a prověření. Není to tak, že si sedne na loď Aquarius bez dokladů, vystoupí v Evropě a chce azyl. Musíme jasně říct, že pro nás je největší prioritou bezpečnost našich lidí, jako je to pro USA, Kanadu nebo Austrálii. Můžeme být solidární, ale to nesmí být na úkor bezpečnosti. Šel jsem do politiky, abych bojoval za české zájmy a naši bezpečnost. To je nejdůležitější. V Evropě je 1,5 milionu lidí, kteří nedostali azyl a pohybují se tu jen tak,“ pokračoval premiér.   

Toto své stanovisko chce Babiš zopakovat i po příjezdu na Maltu a do Itálie, kde má o řešení migrační krize jednat. Co by tedy rád vyjednal? Český premiér má v hlavě myšlenku jakéhosi Marshallova plánu pro Afriku.

Po druhé světové válce, po které byla Evropa rozvrácená a zničená, přišly Spojené státy s plánem finanční pomoci evropským státům. Aby se co nejdříve postavily na vlastní nohy a nechopili se tam moci radikálové, jak se to stalo v Německu po první světové válce. Československo tehdy tento plán pomoci odmítlo. Na nátlak Sovětů. Důsledky tohoto rozhodnutí pociťujeme dodnes.

Podle Babiše je třeba připravit podobný finanční plán i pro Afriku. Bude-li existovat, Afričané nebudou mít důvod odcházet do Evropy, nebo alespoň notně oslabí jejich ekonomická motivace k odchodu. I Česko je připraveno přiložit ruku k dílu při realizaci tohoto plánu. „Česko chce pomáhat finančně i materiálně, musí vzniknout Marshallův plán pro Afriku.“ podotkl Babiš.

Středula dělá kampaň. TOP 09 a STAN škodí, tvrdí Babiš

Když došlo na domácí politické otázky, Babiš důrazně odmítl, že by jeho menšinová vláda s ČSSD byla závislá na pomoci komunistů. Skutečností je, že bez hlasů KSČM by jeho vláda nezískala podporu Poslanecké sněmovny, ale Babiš tvrdí, že pro zákony předkládané jeho vládou, hledá podporu napříč politickým spektrem.

„To není pravda, neříkejte to. S KSČM jsme domluvili některé programové priority, za to umožnili vznik menšinové vlády. Máme dohodu o programu, ale ta je volná, a když třeba ODS navrhne vyslovení nedůvěry vládě, tak to komunisté možná podpoří. Přijímání zákonů vyjednáváme napříč spektrem. Samozřejmě, že to není pohodlné, ale co jsme měli dělat? Bohužel nemáme většinový systém a ve Sněmovně je strašně moc stran. Uvidíme, jak jejich práci v dalších volbách zhodnotí voliči,“ uvedl Babiš.

Mohla prý vzniknout pravicová vláda ANO a ODS, ale občanští demokraté se tohoto projektu odmítli účastnit. A tak teď vláda hledá podporu jinde. Hledá podporu i u levice, která volá po razantním zvyšování platů a odvolává se přitom na požadavky odborů. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula podle předsedy vlády teď v podstatě dělá prezidentskou kampaň.

V rozhovoru si rýpl také do TOP 09 a do hnutí Starostové a nezávislí. To jsou podle Babiše hlavní škodiči ve Sněmovně. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova pitomost. Ekonom Pikora se do poslance pustil kvůli matkám

7:15 Kalouskova pitomost. Ekonom Pikora se do poslance pustil kvůli matkám

Ekonom Vladimír Pikora má za to, že lidstvu chtějí vládnout bezdětné ženy. Vychází přitom z opakovan…