Babiš před lidmi: Největší chyba, kterou udělal Václav Havel. Kalousek prolezl do Sněmovny, to mi zkazilo sobotu

26.04.2018 12:21

REPORTÁŽ „Největší chyba, kterou prezident Havel udělal, je, že nedovezl ze Spojených států většinový systém,“ zmínil premiér Andrej Babiš na setkání vlády s občany v Třinci. Při výjezdu do Moravskoslezského kraje i v kulturním domě Trisia reagoval na dotazy lidí o sestavování vlády, koalici s ČSSD nebo na otázku, zda uvažuje o zrušení Senátu. Zavzpomínal i na den vyhlášení výsledků parlamentních voleb: „V sobotu, když byly volby, výsledky vypadaly skvěle. Nakonec tam prolezl Kalousek i STAN. Tak jsem měl pokaženou sobotu. A co s tím nadělám?“

Babiš před lidmi: Největší chyba, kterou udělal Václav Havel. Kalousek prolezl do Sněmovny, to mi zkazilo sobotu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Musím říct, že vaše starostka je skvělá. Považuji ji za nejlepší starostku v České republice,“ ujistil Andrej Babiš za potlesku v kulturním domě Trisia ve středu večer. Připomenul nový obchvat a pochválil, jak hezky vypadá Třinec, až na to, že „hokej nevyšel“. Informoval o programu výjezdu vlády v Moravskoslezském kraji a mapování potřeb v regionu. Stejně jako v úterý v Ostravě upozornil, že Moravskoslezský kraj má obrovský potenciál a „přirostl mu k srdci“. Hejtman Ivo Vondrák potvrdil, že je důležité ukázat, co kraj potřebuje.

Anketa

Chcete, aby ČSSD zasedla ve vládě Andreje Babiše?

4%
96%
hlasovalo: 22146 lidí

Členové vlády se na Ostravsku věnovali také problematice nájemného a byznysu s chudobou. „Možná bude poplach mezi majiteli baráků, kteří pronajímají za obrovské peníze byty ve strašném stavu,“ ujistila ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. „Věřte tomu, že s těmi dávkami velmi rychle něco provedem,“ dodala.

Ministr školství Robert Plaga upozornil na nové projekty: „Pokud chce být Česká republika na špičce, co se týká skokanského sportu… Když jsme viděli infrastrukturu ve Frenštátě, je vcelku jasné, že pokud bude dobrý projektový záměr a jasný způsob zapojení svazu, nemá smysl stavět nové můstky někde, kde se neskáče, ale tam, kde je tradice,“ uvedl. Zmínil i návštěvu největšího sportovního gymnázia v České republice. „Dostali jsme příslib pro celý sektor regionálního školství, že reforma může proběhnout zdárně od 1. 1. 2019. Dotkne se i sportovních gymnázií, ale přínos by měl být do středních odborných škol,“ dodal s tím, že do školství je nutné vrátit prestiž. „Celý sektor jel na vnitřní dluh. Ten se snažíme dostat na nějakou úroveň. Pevně věřím, že prostředky, které byly přislíbeny pro rok 2019, se pozitivně projeví,“ dodal.

Setkání vlády v demisi s občany v Třinci. Foto: Daniela Černá

Ministr kultury Ilja Šmíd na setkání s občany hovořil o podepsaném memorandu, které stvrdilo spolupráci při výstavbě tří projektů: „Alokace, která bude do roku 2022 ve výši 1,7 miliardy. Vláda přislíbila, že pomůže kraji k výstavbě těchto zařízení,“ uvedl Šmíd. Kromě vědecké knihovny se budou stát, kraj a město Ostrava spolupodílet i na tzv. Bílém stínu, tedy přístavbě ke Galerii výtvarného umění v Ostravě, která v současnosti nemá dostatečné kapacity pro edukační činnost. Další významnou novostavbou pak bude koncertní síň s nadstandardní kapacitou tisíc tři sta míst pro posluchače a vytvoří zázemí pro Janáčkovu filharmonii Ostrava.

„Nejsem v pozici Trumpa!“

Stejně jako u předcházejících setkání vlády s občany i v Třinci měli možnost před zahájením lidé napsat dotazy. Ty pak ministrům přečetl poslanec Aleš Juchelka, který si i na večer v Třinci připomenul roli moderátora. Jeden z prvních dotazů na premiéra z publika zněl: „Proč si myslíte, že vás pořád tak napadají?“ „To je dobrá otázka. Těžko říct. My jim nevyhovujeme. Vznikli jsme jako hnutí proti korupci, za efektivní, transparentní stát. Znovu opakuji, že stát by se měl chovat jako rodinná firma. Pokud budu premiérem, budu měřit každému stejně. Pokud měníme lidi, tak je skutečně k tomu nějaký důvod,“ reagoval Babiš s tím, že jsou mu vyčítány věci z minulých let a „tisíckrát opakovaná lež stává se pravdou“. Opakovaným dotazem bylo vyjednávání s ČSSD a zda je možnost budoucí koalice s SPD a KSČM. „Vyjednávali jsme, pak jsme se zasekli na vnitru. Naši poslanci a hlavně výbor je toho názoru, že je lepší to udělat s ČSSD, i když nám plno lidí nadává, že jsme je zradili. To není pravda. Pokud by vznikla vláda s ČSSD, byla by to určitě jiná vláda než ta minulá,“ popsal. Vyjádřil se i k podpoře KSČM. „Strana tady je. Měli ji tedy po revoluci postavit mimo zákon! V podstatě každý s nimi spolupracoval, i pan prezident Havel byl zvolen hlasy komunistů, i pan Klaus, i Kalousek s nimi chtěl dělat vládu,“ podotkl. „Největší chyba, kterou prezident Havel udělal, je, že nedovezl ze Spojených států většinový systém,“ zmínil také Babiš. „Lidé mi nadávají, že mám být rozhodný, rozdělovat. Ale já nejsem v pozici Trumpa, nemůžu bouchat do stolu a říkat: takto to bude. Nemáme většinový systém,“ uvedl.

 

Premiér Andrej Babiš a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák na setkání členů vlády v demisi s občany v Třinci. Foto: Daniela Černá

„Nakonec tam prolezl Kalousek i STAN…“

Babiš zhodnotil, že ve Spojených státech si všichni budou pamatovat, co Trump udělal, ovšem v Česku je to jinak, a popisoval obviňování ze strany ČSSD v době koalice. „Mohli jsme být úspěšná koalice, kdyby neútočili, nevyhodili mě z vlády.“  A zavzpomínal i na den voleb: „V sobotu, když byly volby, výsledky vypadaly skvěle. Nakonec tam prolezl Kalousek i STAN. Tak jsem měl pokaženou sobotu. A co s tím nadělám? Akorát obdivuju tyhle lidi, co mají všechno za sebou a dokáží demagogicky mluvit a lhát. Já to fakt neumím,“ dodal. Zdůranil, že naopak ANO se snaží korupční hydru porazit a vyjmenoval příklady. K současné situaci vyjednávání o vládě také zmínil: „Nejlepší by byly předčasné volby, ale to nikdo nechce.“

Premiér odpovídal i na tuto otázku: „Uvažujete o zrušení zbytečného Senátu?“ S mírně rozpačitým úsměvem Babiš konstatoval: „To není dobrá otázka. Média říkají, že je to pojistka demokracie. Tak se moc nechci vyjadřovat. Bylo by zajímavé, kdyby pan Štěch ukázal všechny jeho zahraniční cesty, kde všude lítal za vaše peníze a co tam vlastně vyjednal, když se ani nedomluví anglicky, ale fakt to nechci řešit.“ A i při této odpovědi Babiše přerušoval potlesk.

V průběhu setkání s občany v Třinci si premiér pochvaloval situaci OKD. Zazněly dotazy o daňovém zatížení, důchodové reformě nebo zajištění zdravotní péče. Finiš patřil autogramiádě.

Andrej Babiš podepisoval své knihy. Foto: Daniela Černá


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...

6:49 Obsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Chtěl bych slyšet řev onoho pana Putny, kdyby obsadili jeho byt ne…