Babiš se rozjel v tisku. Promluvil o plánech na snižování daní, ale i „zhrzených novinářích“

06.01.2017 8:46

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítá, že přebytek loňského rozpočtu byl způsoben nízkými investicemi. Babiš to uvedl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

Babiš se rozjel v tisku. Promluvil o plánech na snižování daní, ale i „zhrzených novinářích“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

„To je lež. Oproti schválenému rozpočtu jsme naopak investovali o 6,2 miliardy více. Už na začátku loňského roku přitom všichni věděli, že se investice oproti roku 2015 sníží,“ uvedl.

Svěřil se také s tím, že hnutí ANO přijde s návrhem na daňovou reformu. „Určitě je prostor pro snižování daní lidem s nízkými a středními příjmy. Musíme také vyřešit superhrubou mzdu. Já daně nechci navyšovat, spíše je podle mě lze snížit. Druhá sazba DPH je stále vysoká, to znamená, že i restaurace by si zasloužily spíše sazbu 10 procent a nižší daň na pivo, jak jsme chtěli. Protože jen u DPH je záruka, že peníze skončí opravdu v té hospodě. Ne jako v případě snížení DPH na léky, kde jsme pořádně nevěděli, co se s penězi stalo. K lidem nedošly, ztratily se někde na cestě,“ uvedl Babiš.

Přiznal ale, že současná koalice se už na daňových změnách nedohodne.

Plánuje také zjednodušení daňového přiznání. „A také portál Moje daně neboli virtuální finanční úřad, aby si každý mohl vyřídit daňové záležitosti z domova,“ podotkl Babiš.

Řeč přišla i na to, že Babiš nyní čelí anonymnímu trestnímu oznámení, podle kterého se pomocí dluhopisů Agrofertu za 1,5 miliardy korun vyhnul zaplacení 90 milionů korun na daních.

Co říká na argument, že Agrofert v té době žádné peníze nepotřeboval? „Odmítám ho, úvěry Agrofertu se neustále navyšují a nyní se blíží 40 miliardám korun,“ uvedl Babiš s tím, že vše proběhlo podle zákona.

„Koupil jsem dluhopisy asi za 1,45 miliardy korun,“ prohlásil. Co říká ale na námitku, že podle svých daňových přiznání takové peníze nemohl mít k dispozici? „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“ odpověděl otázkou Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

20:26 Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA K otázce, zda je Írán nebezpečný, je nutné přistupovat z více pohled…