Babiš si jde pro peníze do ČEZu

24.03.2014 7:01

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce, aby skupina ČEZ vyplatila celý loňský zisk akcionářům. Stát by tak letos mohl z dividend firmy, ve které drží sedmdesátiprocentní podíl prostřednictvím resortu financí, získat téměř 25 miliard korun. To je o 10 miliard více než loni. Píšou to Hospodářské noviny.

Babiš si jde pro peníze do ČEZu
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Půjde o změnu v dividendové politice firmy, která si dosud 40 až 50 procent zisku nechávala. Ministr Andrej Babiš takto pokračuje ve svých krocích, jak do státního rozpočtu přivést peníze z všemožných zdrojů. Plánem ministra by ČEZ vyplácel 65 korun místo původních čtyřiceti za akcii. To je nejvíce v celých dějinách společnosti.

„Musíme se na tom dohodnout v koalici, ale osobně nevidím důvod, proč by dividenda měla být nižší,“ řekl HN Babiš. „Společnost argumentovala vždy tím, že zbytek zisku potřebuje na investice. Ale nevidím, že by ty investice minulých let nějak výrazně zvyšovaly hodnotu ČEZu a firmě se její investiční politika vyplácela,“ dodává pro noviny.

Energetická skupina na tom ale není v porovnání s předchozími léty nejlépe. I letos odhaduje, že její čistý zisk poklesne o další pětinu. Meziročně skupině klesl zisk o více jak 12 procent. Jinak je na tom ČEZ s hotovostí dobře, na účtech firmy leží více než 25 miliard, píšou HN.

Zvýšení poměru vyplácených dividend k čistému zisku připustil i finanční ředitel skupiny Martin Novák. „Z hlediska hotovosti by tam nějaký prostor na zvýšení být mohl,“ řekl novinám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co chystá? Bill Gates začal rychle skupovat pozemky

21:15 Co chystá? Bill Gates začal rychle skupovat pozemky

Miliardář Bill Gates se postupným skupováním stal největším soukromým vlastníkem zemědělské půdy ve …