Babiš si neoddychne. Senátní komise bude dál řešit zprávy o jeho možném střetu zájmů

03.09.2019 21:30

Zdá se, že by se Andrej Babiš mohl zbavit svého trestního stíhání v kauze firmy Čapí hnízdo. Jenže sotva si snad Babiš myslí, že by si mohl oddechnout, senátoři mu připomněli, že má další problém.

Babiš si neoddychne. Senátní komise bude dál řešit zprávy o jeho možném střetu zájmů
Foto: archiv Zdeňka Nytry
Popisek: Senátor Zdeněk Nytra

Předseda komise Senátu k návrhu auditních zpráv o předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO), občanský demokrat Zdeněk Nytra, v ČT oznámil, že senátoři se hodlají dál zabývat zprávami o možném střetu zájmů Andreje Babiše. Už teď prý narazili na některá slabá místa, která se týkají obecně čerpání dotací z EU.

Senátoři si vyslechli i názor prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly, který se sice nevyjadřoval ke konkrétním případům, ale mluvil obecně o čerpání evropských dotací v Česku. „Zmínil některé podrobnosti a jedna z nich se vztahuje i k té naší činnosti. Bohužel ten systém je nastavený tak, že dohledávání skutečného majitele končí čestným prohlášením těch žadatelů a ani namátkově se neprověřuje, zda je tomu skutečně tak, či ne,“ upozornil v České televizi Nytra.

Na příští zasedání senátní komise by mohla dorazit i ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová a Nytra s kolegy od ní bude chtít alespoň v obecné rovině slyšet, jak české úřady na zprávu evropských auditorů skutečně reagovaly.

V předběžných auditních zprávách bylo naznačeno, že Andrej Babiš (ANO) na jedné straně jako premiér členské země EU spolurozhoduje o financích celé EU a tím i o dotační politice, ale na straně druhé je konečným uživatelem výhod plynoucích z evropských dotací, které čerpá jeho společnost Agrofert. Babiš sice o Agrofertu pravidelně hovoří jako o své bývalé firmě, ale skutečnost je taková, že firma je dočasně odložena v Babišově svěřenském fondu, v němž má slovo mimo jiné i jeho manželka Monika Babišová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

18:40 „Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

Někdejší poradce premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera či vicepremiéra Pavla Bělobrádka Martin Sc…