Babiš tvrdě k sankcím EU. Je zklamán

02.10.2020 10:30

Lídři Evropské unie se na mimořádném summitu shodli na přijetí sankcí proti představitelům běloruského režimu, oznámil novinářům premiér Andrej Babiš (ANO), který zároveň projevil zklamání, že na černé listině není prezident Alexandr Lukašenko. Konsenzus unie se našel i v postupu vůči Turecku.

Babiš tvrdě k sankcím EU. Je zklamán
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Andrej Babiš

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 30.9.2020)

73%
27%
hlasovalo: 25625 lidí
„V pátek po jedenácté hodině vstoupí v platnost sankce proti představitelům běloruského režimu, kteří dávali pokyny k násilí na Bělorusech a kteří falšovali volby. Sankce znamenají zmrazení jejich účtů v Evropské unii a zákaz cestování do Evropské unie,“ oznámil předseda vlády novinářům.

Zalitoval, že se na sankčním seznamu neobjevil běloruský prezident. „Ve čtvrtek polský premiér Morawiecki představil ekonomický plán pro Bělorusko. Je dobře, že ho V4 ho připravila. Můžu jen vyjádřit zklamání, že na seznamu sankcí není prezident Lukašenko,“ dodal Babiš.

Unie se také dohodla na společném postupu vůči Turecku. „Bylo konstatováno, že je nepřijatelné, aby Turecko porušovalo mezinárodní právo. Unie doufá, že záležitost půjde vyřešit dialogem. Je zde odkaz na příslib budoucího prohlubování spolupráce,“ pokračoval premiér. V případě, že by Turecko pokračovalo v průzkumné těžbě u řeckých a kyperských břehů, pohrozila mu unie také uvalením sankcí.

Kypr požadoval, aby prezidenti a premiéři unijních zemí spojovali reakci na vývoj v Bělorusku s postihy vůči Turecku.

Na summitu proběhla debata k napětí v oblasti Náhorního Karabachu a ke kauze Alexeje Navalného.

Dnešními hlavními tématy summitu budou vztahy s Čínou a ekonomická spolupráce. V kontextu s tím redaktor České televize vznesl dotaz, jak důležitý je pro Česko termín strategické autonomie. Tedy že by Evropa měla být soběstačná a nezávislá na Číně.

„Pandemie covid-19 nám to ukázala. Poukazoval jsem na to i na setkání zástupců ALDE. Mrzí mě, že to není na stole. Chci to nadnést a doufejme, že příští rada za dva týdny by se tomu měla detailně věnovat,“ reagoval premiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…