Babiš tvrdí, že platy řidičům navýší kraje. Hejtman Netolický ho vyvádí z omylu

05.01.2018 14:26

Pardubický kraj rád přidá dopravcům peníze na platy řidičů i letos, ale od státu očekává plnou kompenzaci, protože hejtmanství nemají bezedné měšce. ČTK to dnes řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD) v reakci na vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který dnes na Twitteru uvedl, že peníze na mzdy si kraje zajistí samy. Zprávu přinesla ČTK.

Babiš tvrdí, že platy řidičům navýší kraje. Hejtman Netolický ho vyvádí z omylu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
reklama

Premiér ve čtvrtek nejprve prohlásil, že chce zrušit zvýšení zaručené mzdy řidičů, které schválila vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Dnes na Twitteru své rozhodnutí změnil, nic rušit nebude, uvedl však, že peníze mají vyplatit dopravcům kraje. Na loňský rok přitom stát prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dal krajům 394 milionů korun.

„Budeme chtít plnou kompenzaci. Současná vláda nese odpovědnost za rozhodnutí vlád předchozích,“ řekl hejtman. Zvýšení minimální mzdy řidičů si letos vyžádá 420 milionů korun navíc. Peníze by podle hejtmanky Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Aleny Vildumetzové (ANO) měl poslat krajům stát formou dotace na opravy silnic.

Čtvrteční vyjádření premiéra Babiše na tiskové konferenci po jednání Asociace krajů ČR, že zruší navýšení mezd řidičů, bylo podle hejtmana lehkovážné a patrně šlo o jeho soukromý názor. Na oficiálních schůzkách s hejtmany nezaznělo. „Mohlo to de facto znamenat kolaps dopravy, stávky, snižování platů řidičů,“ řekl Netolický.

Pardubický kraj letos musí obnovit smlouvu s dopravci, kteří kraji zajišťují regionální dopravu. Čeká ho výběrové řízení, dopravci získají kontrakt na deset let. Bude patrně obsahovat i pohyblivou složku, která bude zohledňovat inflaci, případně i zvyšování tarifních mezd řidičů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Id*ot, dal bych mu do d*žky.“ Režisér Renč zboural vysílání ČRo. Kritik na něj vytáhl muslimy z ČT

15:44 „Id*ot, dal bych mu do d*žky.“ Režisér Renč zboural vysílání ČRo. Kritik na něj vytáhl muslimy z ČT

„Prostě něco mu dají, on to natočí, nezajímá ho, jestli to má nějakou věrohodnost nebo logiku,“ pops…