Babiš už pod sebou nebude mít boj proti korupci. Agenda se přesouvá jinam

03.12.2018 13:26

Agenda boje s korupcí se od začátku roku 2019 přemístí z Úřadu vlády pod Ministerstvo spravedlnosti. Změnu dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání zveřejněných na webu. Kabinet Andreje Babiše (ANO) v boji s korupcí naposledy udělal změny v srpnu, kdy stanovil, že v čele Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí bude premiér. Babiš současně delegoval koordinaci práce na místopředsedu rady a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO).

Babiš už pod sebou nebude mít boj proti korupci. Agenda se přesouvá jinam
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Dnes schválený dokument počítá s tím, že změny se musí projevit i ve statutu rady.

Změna je podle materiálu vedena snahou racionalizovat počet agend zajišťovaných Úřadem vlády. Kněžínek je od poloviny srpna pověřen koordinací úkolů v oblasti boje s korupcí na vládní úrovni, plnění úkolů však zajišťuje oddělení boje s korupcí, které spadá pod Úřad vlády. „Převedení agendy na Ministerstvo spravedlnosti má svoji logiku také s přihlédnutím ke skutečnosti, že oddělení boje s korupcí v oblasti mezinárodní agendy vykonává řadu činností v úzké součinnosti s ministerstvem,“ uvádí dokument. Zprávu přinesla ČTK.

Ministerstvo tak od ledna převezme agendu i zodpovědnost za úkoly, které v této oblasti dostane ministr. Na ministerstvo se převede sedm služebních míst, ze kterých je na Úřadu vlády příslušné oddělení vytvořeno. Kněžínek by měl do poloviny prosince vládě předložit změnu tzv. systemizace služebních míst, která převod zajistí. Ministerstvo financí pak má převést z rozpočtu Úřadu vlády zhruba sedm milionů korun na platy do rozpočtu Ministerstva spravedlnosti.

Schválený materiál upozorňuje, že změnu bude nutné zohlednit také ve statutu a jednacím řádu vládní Rady pro koordinaci boje s korupcí, ideálně s účinností od 1. ledna. Vláda v srpnu rozhodla, že v čele rady vlády bude vždy premiér, rozšířila také počet jejích členů o dva.

Babiš se fakticky ujal vedení v radě v létě po konci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který byl koordinací boje s korupcí pověřen. Na Pelikánovu nástupkyni Taťánu Malou (ANO) se pověření nevztahovalo, po její rezignaci a změnách ve statutu ho od Babiše dostal Kněžínek. Některé opoziční strany kritizovaly, že předsedou rady je premiér, který čelí trestnímu stíhání v případu dotace na farmu Čapí hnízdo. Babiš tehdy prohlásil, že předsedou je a bude. „Protože mě nikdo nemůže zkorumpovat,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kubera típl cigaretu a šel seřvat spolustraníky: Politologové se tu přemnožili jako hraboši. Zrůdnost zrůdností

21:55 Kubera típl cigaretu a šel seřvat spolustraníky: Politologové se tu přemnožili jako hraboši. Zrůdnost zrůdností

„Požádejte pana Kuberu, ať típne cigaretu a přijde sem,“ ohlásila moderátorka vysočanského kongresu …