Babiš v Bruselu? Choval se tak, že zaskočil i prestižní unijní deník

22.10.2021 13:56

Premiér Andrej Babiš na čtvrtečním summitu lídrů Evropské unie bojoval za Českou republiku v souvislosti se zdražováním energie. Komise podle premiéra Babiše na cenový růst nereaguje adekvátně a měla by upravit pravidla. „Jednali jsme dlouho do noci, pro mě to hlavně bylo téma rostoucích cen energií. Vystupoval jsem aktivně, blokoval jsem Evropskou radu až do desáté hodiny,“ uvedl Andrej Babiš.

Babiš v Bruselu? Choval se tak, že zaskočil i prestižní unijní deník
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš ve svém pořadu Čau lidi

Šéfové unijních států až do večerních hodin diskutovali o doporučeních Evropské komise, která navrhla dopad zdražování elektřiny a plynu zmírnit snižováním daní či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. Komise primárně hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob.
 
 
Hlavním sporným tématem se však staly emisní povolenky, jejichž ceny v posledních měsících zdražily a prodražují tak ceny elektřiny v EU.
 

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 47019 lidí
A přestože se většina pozornosti před plánovanou diskusí o cenách energií soustředila na země jako Španělsko a Francie, nakonec to byla námitka českého premiéra Andreje Babiše, která oddálila podepsání závěrů. Informuje o tom například bruselský server politico.eu.  
 
„Jednali jsme dlouho do noci, pro mě to hlavně bylo téma rostoucích cen energií. Vystupoval jsem aktivně, blokoval jsem Evropskou radu až do desáté hodiny. Jsem přesvědčen o tom, že Evropa nereaguje adekvátně na růst cen energií,“ uvedl Babiš na sociální síti.
 
Premiér primárně vyjádřil znepokojení nad systémem obchodování s emisními povolenkami a požadoval regulaci jejich trhu. Vysoké ceny energie mají podle něj dva důvody, jedné jsou právě emisní povolenky a druhým důvodem je plyn. Podle Babiše Evropská komise stále nechápe dopad emisních povolenek na cenu energií.
 
 
Český premiér závěry jednání dlouhou dobu blokoval, nakonec hovořil o velkém úspěchů České republiky, když přiměl lídry, aby souhlasili se změnou návrhu závěrů.
 

Anketa

Schvalujete, že Babišova vláda odpouští DPH na elektřinu?

76%
11%
hlasovalo: 15412 lidí
Členské státy se nakonec rozhodly požádat Evropskou komisi k prošetření energetického trhu včetně zmíněného obchodování s emisními povolenkami. Komise následně posoudí, zda určitá obchodní chování vyžadují další regulační opatření. 

Co se napsalo

Lídři zemí EU se ve čtvrtek po několikahodinové debatě shodli na společném postupu, jak se vyrovnat s rostoucími cenami energií. Závěry summitu nejprve zablokoval český premiér Andrej Babiš, který požadoval regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Řada lídrů však podle diplomatických zdrojů nechtěla připustit příliš velké zásahy do trhu; nakonec do společného prohlášení přibyla výzva Evropské komisi, aby prověřila fungování ETS.

V posledních týdnech se evropské vlády snaží zmírňovat dopad zdražování elektřiny a plynu na obyvatele snižováním daní či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. „Problém je, že tady Evropský parlament a Evropská komise vytvářejí velké problémy a zdražují nám energie, a ještě nám chtějí bránit, abychom lidem pomohli. To je nepřijatelné a já na svých požadavcích trvám,“ uvedl před odletem do Bruselu Babiš.

Šéfové unijních států až do večerních hodin diskutovali o doporučeních Evropské komise, která minulý týden navrhla dopad zdražování zmírnit cílenými a dočasnými daňovými úlevami či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. V dlouhodobější perspektivě komise hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob.

 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …