Babiš v ČT servíruje grafy: Tady, tady a tady Kalousek ztratil miliardy...

29. 6. 2014 12:44

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize přeli jak o výši investic, tak o nárůst státního dluhu. Kalousek podal Babišovi ve studiu pomocnou ruku, ale Babiš se mu vysmál. Podle Babiše je totiž mnohem podstatnější investovat.

Babiš v ČT servíruje grafy: Tady, tady a tady Kalousek ztratil miliardy...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu OVM byli bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a současný ministr financí Andrej Babiš
reklama

„Jestli Vás neinformovali, pane ministře, tak ten letošní Rusnokův rozpočet má mnohem menší podíl investic, než měly Kalouskovy rozpočty,“ poznamenal Kalousek k Babišovi. Ale to je prý jen jedna z nepřesností, které v nedělních Otázkách Václava Moravce zazněly, a pokud by měl Kalousek vyvracet všechny, pak prý celý pořad nebude dělat nic jiného.

Fotogalerie: - Babiš versus Kalousek

Hosty pořadu OVM byli bývalý ministr financí Miros...
Hosty pořadu OVM byli bývalý ministr financí Miros...
Andrej Babiš
Miroslav Kalousek
Hosty pořadu OVM byli bývalý ministr financí Miros...
Andrej Babiš

Jak dlouho ještě vystačíte s touhle mantrou, ptal se ve studiu Kalousek

Babiš ale trval na to, že Nečasova vláda zmrazila investice. Krajům dokonce sebrala miliardy v rámci nové podoby rozpočtového určení daní. „Od roku 2010 je zmražena výstavba dálnic, my jsme přišli do sněmovny, chceme to urychlit, ale opozice to blokuje,“ rozjel se před kamerami ministr a tahal jeden důkazní graf za druhým, kterými se snažil svá slova podpořit.

Kalousek jen kroutil hlavou a čekal, až se dostane ke slovu. „Mě by zajímalo, jak dlouho si ještě pan ministr vystačí s tím, že za všechno může pan Kalousek,“ uvedl exministr. Současná vláda prý rozpočet sestavuje diletantsky. A pokud zvýší výdaje o 63 miliard korun, jak plánuje, tak Kalousek prý dá krk na to, že tato suma rozhodně celá nepůjde na investice.

Babiš ale znovu zopakoval, že hodlá vracet lidem peníze, které jim sebral Kalousek. Neodpustil si ani poznámku o státní pokladně, o které byla řeč na začátku pořadu. „Státní pokladna je de fakto nefunkční,“ rozhorlil se Babiš, na což prý poukázal i nález Nejvyššího kontrolního úřadu. Kalousek se ale bránil, že jde o nález z roku 2012. Dnes je prý státní pokladna tím jediným nástrojem, který státu šetří peníze.

Kalousek: Podpoříme rozpočet, když ...

Následně se oba pánové bavili o rozpočtech na příští rok. „My říkáme, nezvyšujte výdaje o víc než tři až čtyři miliardy ročně. ...a můžeme držet dlouhodobou finanční strategii, se kterou by na konci svého funkčního období odevzdal veřejné rozpočty v tak dobrém stavu, v jakém je prý odevzdával Kalousek. Pomůže mu k tomu totiž hospodářský růst. „Pane ministře, prosím, zvažte to,“ prohlásil v ČT Kalousek. Bylo by to totiž ku prospěchu České republiky a to je mnohem důležitější než vzájemné slovní přestřelky obou pánů.

Babiš se však takovému návrhu vysmál, protože podle jeho názoru je třeba investovat, a to jak do dopravní infrastruktury, tak např. do školek pro malé děti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nikdy neodstoupím!“ zahřměl z Partie Babiš. Velký výprask dostal „škůdce ekonomiky“ Středula

13:26 „Nikdy neodstoupím!“ zahřměl z Partie Babiš. Velký výprask dostal „škůdce ekonomiky“ Středula

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) rozjel v Partii CNN Prima News pořádnou kanonádu. Zopakoval, že ni…