Babiš vyjel do Brna. Dorazil brzo ráno a slíbil novou kliniku

15.01.2020 23:30

Vláda rozhodla, že v únoru zaregistruje projekt na vybudování nové budovy porodnice ve Fakultní nemocnici Brno. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že stavba by měla stát 1,9 miliardy korun. Nemocnice je se šesti tisíci porody ročně jednou z největších v zemi, funguje ale na dvou místech vzdálených několik kilometrů. Jedno už je zcela nevyhovující. Stavba by podle ministra zdravotnictví mohla začít příští rok, uvedla ČTK.

Babiš vyjel do Brna. Dorazil brzo ráno a slíbil novou kliniku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Předseda vlády se ve středu setkal s ředitelem nemocnice Jaroslavem Štěrbou i zaměstnanci. „Jeden ze zaměstnanců říkal, že už viděl tolik ministrů, kteří slibovali novou porodnici, že už tomu nevěří. Ubezpečili jsme ho, že registrace projektu se uskuteční na vládě v únoru. Je tam jasný plán,“ oznámil Babiš.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že stavba nové porodnice by mohla začít v příštím roce. „Materiál dáme 3. února na vládu, která tu investici schválí finálně. V únoru pak proběhne registrace s tím, že se následně vypracuje projekt a vysoutěží se stavební firma. Pokud vše půjde dobře a nezasáhne třeba antimonopolní úřad, tak by v roce 2021 stavba měla být zahájena,“ uvedl Vojtěch.

 

 

Zhruba 30 procent nákladů by měla platit nemocnice, zbytek stát. „Porodnice bude taková, aby zvládla to, co děláme dnes. Je to šest tisíc porodů za rok, což je největší porodnice široko daleko. Musí tam být ale i kvalitní perinatologická a gynekologická péče, takže nejen porodnice, ale také pavilon pro matku s dítětem,“ řekl ředitel nemocnice Štěrba.

Vedení nemocnice už dlouho upozorňuje na to, že budova na Obilním trhu nevyhovuje. Sjednocení pracovišť do nové budovy v Bohunicích by podle dřívějších vyjádření mohlo ušetřit až desítky milionů korun.

Ministerský předseda v Brně navštívil i zadluženou Fakultní nemocnici u svaté Anny, která se dlouhodobě potýká s problémy. „My jako stát poskytujeme půjčky. Svatá Anna dostane 1,3 miliardy a splátky bude mít na deset let,“ uvedl Babiš. Vojtěch doplnil, že půjčku by nemocnice mohla dostat ještě letos, úrok bude nižší než u bank, přesnou výši ale neřekl.

Ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák, který nastoupil do nemocnice v srpnu, doufá, že z částky 1,3 miliardy korun za deset let budou úroky do 100 milionů korun. Vajdák řekl, že do obdržení peněz od státu by nemocnice mohla situaci vyřešit za pomoci některé z bank, poté by vše uhradila půjčkou od státu.

 

 

Podle Babiše má ředitel jasné představy o refinancování. „Jeho představa, že by hledal finanční ústav, banku, která by předfinancovala pohledávky nemocnice vůči pojišťovnám, je dobrý nápad a mohlo by se mu to povést. Je vidět, že nový ředitel Vajdák má dobré představy, jak restrukturalizovat svatou Annu,“ přiblížil premiér. 

Velká ztráta nemocnice vznikla kumulací ztrát za mnoho let, projevily se v ní například nižší platby od pojišťoven. I když nemocnice dostala před několika lety skoro miliardu z ministerstva na dluhy, kvůli několika každoročním ztrátám kolem 200 milionů se znovu dostala do větších problémů. Podle Vojtěcha se ale platby od pojišťoven nyní zlepšily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…