Babiš vypráskal šéfa Reflexu: Radši nebudu zveřejňovat jeho SMSky. Dělal z novin Klausovu tribunu

19.09.2013 15:31

V úvodníku čtvrtečního Reflexu se jeho šéfredaktor Pavel Šafr rozepsal o údajném mediálně politickém impériu miliardáře Andreje Babiše. Babišův postup je podle něj návodem, jak zničit novinářskou čest. Šéf hnutí ANO mu to vrátil, když zavzpomínal, jak se mu Šafr sám vnucoval.

Babiš vypráskal šéfa Reflexu: Radši nebudu zveřejňovat jeho SMSky. Dělal z novin Klausovu tribunu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

„Andrej Babiš je tady prvním člověkem, jenž si za své peníze pořídil politickou stranu a následně si koupil dva hlavní české politické deníky, aby se mu nepletly do cesty,“ píše šéfredaktor. Role Babišových novinářů, kteří podle přání svého šéfa manipulují realitu, je prý neobyčejně smutná. Závěrem pak vtipkoval, že spojení „fert“ v názvu Babišova impéria „Agrofert“ odkazuje na živočišné hnojivo, což je prý pro Babišovu partu příznačné.

Šafrův úvodník do dnešního Reflexu čtěte ZDE.

Předseda hnutí ANO reagoval takřka obratem tiskovým prohlášením, v jehož úvodu poznamenal, jak je dojemné, že někdejší šéfredaktor bulvárního Blesku pečuje o novinářskou etiku. Zrovna Šafr totiž prý patří k takovým, kterým nelze podobné strachy věřit ani omylem.

„Jako spolumajitel komunikační agentury v 90. letech pomáhal pravicovým politikům, za odměnu se pak stal šéfredaktorem několika pravicových deníků, kde obhajoval Klausovu ODS, až se dostal jako šéfredaktor do Blesku, kde se jeho `novinářská čest` ukázala v plném rozsahu,“ připomíná Babiš.

Jenže protože navzdory jeho lžím náklad bulváru nezadržitelně padal, byl dvakrát převelen do Reflexu, aby své bulvární nadání realizoval alespoň zde. Připomíná, že když měl časopis převzít podruhé, značná část redaktorů raději prchla.

„Nebudu zde zveřejňovat naši soukromou konverzaci po SMS,“ píše Babiš, neboť je mu prý trapné rozmazávat Šafrovy prosby o uspořádání výstavy jeho přítelkyni, nebo opakované prosby o schůzky, kde by Babišovi poradil, jak po koupení vydavatelství Ringier zacházet s médii, která mu patří.

Následně připomíná starší blog redaktora Respektu Jana Macháčka, který vzpomínal, jak jej Šafr vyhodil z MF Dnes a následně se mu doneslo, že šéfredaktora velmi rozčilovalo jeho psaní proti Klausovi.  

„Ten smrad mrvy, o kterém pan Šafr v souvislosti s novináři Mafry píše, cítím spíš z toho, co za tímto univerzálním šéfredaktorem zůstává,“ uzavírá Babiš své vyjádření. Těžko prý něco více čekat od někoho, kdo neustále přechází z novin do novin.

Šafr: Vysvětloval jsem mu to jak málému dítěti

Tento drsný útok zase nedal Šafrovi a redakci ParlamentníchListů.cz zaslal svou reakci. V ní přiznává, že majitel Agrofertu a předseda ANO jej nepřestává fascinovat. „Má geniální dispozice pro zacházení s mediálním světem. Umí na pár řádcích semlít páté přes deváté a vytvořit zcela novou virtuální realitu,“ ohodnotil miliardáře. Z jeho nesmyslů se jej prý dotýká pouze obvinění, že se Babiše o něco doprošoval.

„O schůzky mě vesměs žádal on, a to až na tu poslední, kde jsem mu řekl, že když koupí vydavatelství novin a zároveň bude provozovat politickou stranu, tak pro něj nemohu pracovat,“ píše šéfredaktor. Na této schůzce prý velkopodnikateli vysvětloval jak malému dítěti, že vlastnit dvoje největší noviny, zároveň předsedat straně, která se chce dostat do sněmovny a do toho ještě čerpat od státu značné dotace pro své podniky je výrazný konflikt zájmů.

„To malé dítě tuto malou násobilku bohužel nepochopilo a výsledkem je nyní zprzněný tiskový trh,“ konstatuje Šafr. A ohledně další prosby, kterou Babiš zmínil- podpory výstavy Šafrovy přítelkyně- šéfredaktor ujistil, že se nejednalo o žádnou finanční podporu, jak by to mohlo vypadat, ale několik kilo kostí z odpadu Kosteleckých uzenin, ze kterých chtěla jeho přítelkyně stvořit umělecké dílo.

Celé vyjádření Pavla Šafra ZDE

Co přesně napsal Andrej Babiš o šéfredaktorovi Reflexu Pavlu Šafrovi:

Čestný univerzální šéfredaktor

Je velice dojemné, jak Pavel Šafr v úvodním slově posledního Reflexu hájí novinářskou čest. Zřejmě tak ještě stále oslavuje, že jsme v červnu nekoupili český Ringier, ale Mafru. Nevím, jestli čtenáři Reflexu panu Šafrovi obhajobu "novinářského stavu" věří. Já nikoli. Jako spolumajitel komunikační agentury v 90. letech pomáhal pravicovým politikům, za odměnu se pak stal šéfredaktorem několika pravicových deníků, kde obhajoval Klausovu ODS, až se dostal jako šéfredaktor do Blesku, kde se jeho "novinářská čest" ukázala v plném rozsahu.

Myslím, že se špínou bulváru, který pan Šafr vedl, má negativní zkušenost plno lidí, včetně mě. S Bleskem, který o mně napsal loni za úřadování pana Šafra řadu lží, se soudím a soudit budu. Ne každý má ale sílu a prostředky, aby se proti svinstvům čestného šéfredaktora mohl bránit.

Protože se panu Šafrovi v Blesku nedařilo (náklad padal i přes zveřejňované lži dolů), byl tento univerzální šéfredaktor dvakrát převelen do Reflexu, aby bulvarizací pomáhal zvyšovat náklad alespoň tam. Útěky redaktorů, kteří zřejmě nějakou novinářskou čest měli a nechtěli pod jeho stranickým velením pracovat, pan Šafr zřejmě nezaznamenal.

Hysterie pana šéfredaktora, který se snaží zachraňovat svět, a přitom napadá své kolegy, musí být poněkud podezřelá už i čtenářům tohoto dříve kvalitního týdeníku. Nebudu zde zveřejňovat naši soukromou konverzaci po SMS, kde pan Šafr žádá o podporu výstavy své přítelkyně, kde mě několikrát žádá o schůzky, aby mi vysvětlil, jak mám zacházet s Ringierem, až ho koupím, kde žádá o zlepšení našich vztahů a slibuje, že v Reflexu už nebudou psát nesmysly.

No, Ringier jsem nekoupil a pan Šafr píše nesmysly dál. Komu čest, tomu čest. Je samozřejmě jasné, že Reflex je jediný týdeník, který píše pravdu, podobně, jako ji psal za pana Šafra Blesk. Je také jasné, že si reportér Respektu Jan Macháček vymýšlel, když na svém blogu letos v červnu na adresu pana čestného šéfredaktora napsal: "Krátce poté, co jsem nastoupil, strčil hlavu do dveří šéfredaktor Pavel Šafr a pravil: Ukliďte si stoly, Němci se jdou podívat, co tady máte za nábytek. Jak byl člověk naivní, když si myslel, že by komentátory mohli vlastníkům představit. Z MF Dnes jsem byl po roce Šafrem vyhozen, předtím jeho podřízenými několikrát varován, `abych nepsal proti Klausovi, že to Šafra hrozně s...` Nyní má tentýž Šafr starost o nezávislost Lidových novin a MF Dnes - on, který z těchto novin udělal Klausovu tribunu." Omlouvám se Janu Macháčkovi, že jsem jej takhle zatáhl do chorobné nenávisti pana Šafra vůči mé osobě a vůči všemu, co dělám. Není to ovšem jen pan Macháček, od koho vím, jakým způsobem pan Šafr noviny, které kdy vedl, ovlivňoval. Své by mohla vyprávět třeba Sabina Slonková a další novináři, kterých si lze na rozdíl od univerzálního šéfredaktora skutečně vážit.

Nemám potřebu hájit novináře, kteří pracují pro MF Dnes nebo Lidové noviny. Ten smrad mrvy, o kterém pan Šafr v souvislosti s novináři Mafry píše, ale spíš cítím z toho, co za tímto univerzálním šéfredaktorem zůstává. O novinářské cti jen těžko může psát někdo, kdo přechází z novin do novin podle toho, kde mu zrovna co nabídnou. Proč o ní vlastně nepsal, když šéfoval Blesku? Že by ji tehdy ještě neměl?

Andrej Babiš

Co přesně odpověděl Pavel Šafr:

Politik a podnikatel Andrej Babiš mě nepřestává fascinovat. Má geniální dispozice pro zacházení s mediálním světem. Umí na pár řádcích semlít páté přes deváté a vytvořit zcela novou virtuální realitu. Z jeho bludů a nesmyslů se mě dotýká jen jediná věta, a to je ta, že jsem ho žádal o podporu pro výstavu své přítelkyně a žádal ho o schůzky.

Takže jaká je pravda: O schůzky mě vesměs žádal on, a to až na tu poslední, kde jsem mu řekl, že když koupí vydavatelství novin a zároveň bude provozovat politickou stranu, tak pro něj nemohu pracovat. Vysvětloval jsem mu jako malému dítěti, že vlastnit nejsilnější noviny a přitom usilovat o politickou moc a ještě navrh pobírat ohromné státní dotace je otřesný konflikt zájmů a že to nemá dělat. To malé dítě tuto malou násobilku bohužel nepochopilo a výsledkem je nyní zprzněný tiskový trh.

A co se týče té podpory pro výstavu, tak je to docela prosté. Zatímco se Andrej Babiš snaží navodit dojem, že jsem po něm chtěl peníze, tak skutečnost je taková, že jsem ho v době, kdy ještě přímo neohrožoval svobodu slova v České republice, požádal o zhruba sto kilo věpřových a hovězích kostí, tedy o odpad z jeho masokombinátu Kosteleckých uzenin. Z těch kostí vznikla zajímavá výtvarná instalace ve tvaru gotických oken. Za těch několik věpřových a hovězích kostí panu Babišovi moc děkuji.

reklama

autor: jav

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…