Babiš vyzval své voliče k sázkám. Prohráli. Nebo ne? Mnozí novináři se nechali napálit

02.02.2023 17:30 | Ze sítí

Letošní prezidentské volby přinesly obří zájem sázkařů, který podle sázkových kanceláří dosti nabudila i výzva šéfa hnutí Andreje Babiše, aby si na něj lidé před druhým kolem prezidentské volby vsadili. Zatímco Moravskoslezský hejtman a místopředseda ANO Ivo Vondrák se rozhodl za výzvu šéfa ANO omluvit, poslanec za ANO Patrik Nacher spustil kritiku. Vadí mu totiž, že se na sociálních sítích šíří falešné příspěvky od lidí tvrdících, že na Babiše „vsadili poslední peníze“. Spousta podobných medializovaných příspěvků se totiž ukazuje být nepravdivými. „Jednalo se pouze o ironii,“ zaznívá.

Babiš vyzval své voliče k sázkám. Prohráli. Nebo ne? Mnozí novináři se nechali napálit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30165 lidí
Letošní prezidentské volby byly kromě účasti voličů rekordní i objemem sázek, jelikož si lidé podle serveru Lidovky.cz na jejich výsledek vsadili více než půl miliardy korun, čímž výrazně překonaly předchozí prezidentské volby v roce 2018, kdy dosáhl 285 milionů korun.

Zatímco sázející na budoucího prezidenta Petra Pavla minulou sobotu mohli slavit, sázejícím na Andreje Babiše (ANO) zbyly jen oči pro pláč. Mnozí často prohráli i statisícové částky.

U Fortuny podle Lidovek převažovaly sázky na vítěze voleb Petra Pavla, zatímco u Chance na jeho soupeře Andreje Babiše (ANO).

Fortuna evidovala vklady na celkového vítěze rozloženě zhruba v poměru 2 : 1 ve prospěch Pavla, přičemž podle mluvčího této sázkové kanceláře Petra Šraina sázková kancelář vyplatila na výhrách 193 milionů korun a nejvyšší výhra byla 2,7 milionu korun. Naopak nejvíce ztratil sázející, jehož vklad činil 900 000 korun. U Chance pak zřejmě nepříliš s klidem sledoval sčítání voleb sázející, který si na Babiše vsadil 270 000 korun.

Podle některých bookmakerů a odborníků na hazard rekordnímu objemu sázek pomohla i výzva, kterou den před začátkem druhého kola prezidentských voleb zveřejnil Andrej Babiš na svém twitteru a svým sledujícím napsal, že mohou vyhrát až dvanáctinásobek, pokud si na něj vsadí.

„Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12. Vsaďte si 1 000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12 000 Kč. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp,“ psal šéf hnutí ANO a neúspěšný prezidentský kandidát.

„Tweet Andreje Babiše byl pro spoustu sázejících rozhodující. Brali ho jako rozkaz, aby se šli zaregistrovat. Už během první hodiny od zveřejnění tweetu jsme zaznamenali tisíce nových registrací, což nepamatujeme,“ řekl později pro CNN Prima NEWS hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák. Podle něj v té době měl Babiš přibližně jen osmiprocentní šanci na zvolení.

Ostatně že Babiš věděl, že nemá příliš šancí na zvolení v době, kdy lidi vyzýval k sázce, později sám přiznal. „Prognózy byly jasné a dopadlo to přesně podle nich. Takže ano, čekal jsem, že prohraju, ale mám radost z celkem 2 400 046 hlasů,“ řekl později v rozhovoru pro MF Dnes.

Právě Babišova slova o možné výhře dvanáctinásobku při sázce na jeho osobu se po výsledku voleb setkávala s dosti silnou kritikou a vše vyvrcholilo i tím, že se výzvou šéfa ANO začalo zabývat i Ministerstvo financí, které zkoumá, zdali se Babiš výzvou k sázení na volby s příslibem zisku nedopustil porušení zákona o propagaci hazardu.

Po kritických reakcích se také za výzvu šéfa svého hnutí omluvil i místopředseda ANO a Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. „Chápu, že vyjádření ostrakizovaného místopředsedy hnutí ANO nemá úplně tu váhu, ale musím se omluvit za výzvu předsedy hnutí, aby si na něj lidé vsadili. A omlouvám se především za to, že první místopředseda Karel Havlíček takto neučinil v debatě na ČT24, kde tak mohl učinit,“ napsal.

Nyní se s vyjádřením vytasil i poslanec za ANO Patrik Nacher, jenž je dlouhodobou tváří bojující za finanční gramotnost v Česku či proti různým bankovním poplatkům. Namísto podpory Vondrákova vyjádření však uhodil na to, že se často na sociálních sítích šíří falešné nadávky na Babiše od lidí, kteří píší, že „vsadili poslední peníze na jeho výhru“, avšak ve skutečnosti jde o lživé příspěvky.

Právě na to, že je mnoho – i mediálně hojně šířených – příspěvků falešných, upozornil deník E15. „Chci omluvu, ale ANO budu volit dál,“ stojí v nadpisu článku, který příběhy sázkařů popisuje.

„Ukazuje se, že ty citované účty, co nadávají na Babiše, že vsadily poslední peníze na jeho výhru, jsou fake. Jakkoliv jsem před tou sázkou varoval už ten den, toto je ok? Dezinformace, která se šířit může? A proč novináři, kromě E15, nezjišťují, zdali ti lidé opravdu existují?“ ptá se Nacher.

Nepříliš důvěryhodný se například jeví příspěvek muže, jenž tvrdí, že na Babiše vsadil svůj důchod, který rezonoval českými médii a reagoval na něj i předseda pražské organizace hnutí ANO Ondřej Prokop.

Právě na tomto účtu, vydávajícím se za důchodce sázejícího na Babiše, se totiž dá najít příspěvek, kde daný člověk pálí volební lístek s Babišovým jménem, a pravdivost o sázce na Babiše je tedy v tomto případě dost velkou otázkou.

Deník E15 informoval o dalším případu. „Jednalo se pouze o ironii a nadsázku,“ měl přiznat jiný z mužů, tvrdící, že na Babiše vsadil veškeré úspory. Podobných případů je v článku popsáno vícero a ukazuje se, že falešných bylo mnoho z medializovaných případů. Lidé, kteří skutečně sázkou na Babiše prohráli, se tím příliš na sociálních sítích nechlubí, a nepravdivé tak měly být i některé příspěvky šířené pirátským šéfem Ivanem Bartošem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

10:33 Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

Za posledního více něž půl roku cena vajec stoupla v Česku dvakrát tolik než v Německu. V celé EU je…