Babiše nemusím. Ale jak je možné, že má pořád 30, 33 procent? Ivo Strejček říká věci, které opozice nerada slyší

21.01.2020 21:36 | Zprávy

Ekonom Ivo Strejček byl hostem moderátorky Barbory Tachecí v pořadu Českého rozhlasu Plus. Zdůraznil, že mu vadí premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho hnutí ANO, které by podle svých slov nikdy nevolil. „Můžu ale nadávat u piva, nebo s tím něco dělat,“ uvedl.

Babiše nemusím. Ale jak je možné, že má pořád 30, 33 procent? Ivo Strejček říká věci, které opozice nerada slyší
Foto: Archiv IS
Popisek: Ivo Strejček

Strejček je již osmým rokem spolu s Václavem Klausem starším a Ladislavem Jaklem členem správní rady Institutu Václava Klause. Předtím působil deset let jako europoslanec za ODS. Pak odmítl znovukandidovat, protože se mu směřování ODS nelíbilo.

Úvodem rozhovoru Strejček zavzpomínal na zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který byl stejně jako on konzervativec. „Je to pro mě smutná zpráva, s panem Kuberou jsme se znali. Nechci říct, že dobře, protože dobře se znát s někým je jiná věc, ale tykali jsme si, v politice jsme se potkávali, měli jsme společných témat strašně moc a myslím, že odchod člověka tak jasného, tak zřetelného, vtipného, já myslím, že je to velká škoda,“ uvedl Strejček, který nyní již není členem ODS, ale Trikolóry. 

„Proč je Trikolóra hnutím a ne politickou stranou, je asi otázkou na Václava Klause mladšího, který Trikolóru zakládal. To víte, že kdybych si mohl vybrat mezi politickou stranou nebo politickým hnutím, tak bych dal určitě přednost politické straně,“ zmínil Strejček. „Klaus mladší pravděpodobně vychází z představy, že slovo hnutí je dnes něco, co českému voliči může se víc líbit, takže pravděpodobně je to rozhodnutí, které má zasáhnout širší populaci českých voličů,“ dodal. 

Trikolóra podle jeho slov musí zakořenit, musí si vybudovat svou strukturu, musí získat svou členskou základnu, musí se dál vyvíjet. „Pak musí někoho přesvědčit ve volbách, v žádných volbách ještě nebyla, bude stát před volbami...,“ sdělil Strejček a odmítal sdělit, zda je strana parťákem hnutí ANO Andreje Babiše. „Případně může být asi parťákem pro leckoho,“ dodala.

„ANO má stabilních 30, 33 procent v české společnosti, nevypadá to, že by nějaká jiná politická strana nebo politické hnutí mohlo mít podobný podíl na politickém trhu. Volby jsou příští rok, nevím, co se v nich může změnit, pravděpodobně nic moc zásadního. A pak se bude vyjednávat... a jestli Trikolóra bude úspěšná natolik, že se dostane do Sněmovny a bude mít nějaký vážnější podíl na rozdělení moci, tak je to o vyjednávání. A já půjdu ještě dál – samozřejmě že jestli budete mít nebo jestliže získáte s tímhle politickým subjektem nějaký významnější podíl na tom, abyste byla schopná formulovat zásadní podmínky, umět je prosadit a mít přitom na paměti, že neexistuje pouze vaše hnutí nebo vaše politická strana, ale že také existuje něco jako drobnost a maličkost, jako je Česká republika, a tudíž dělat něco ve prospěch České republiky a jejích lidí a zkusit to prosadit, pak asi lze o lecčems uvažovat,“ dodal Strejček. 

Ten se následně vyjádřil ke střetu zájmů i oligarchizaci, což se mu samozřejmě nelíbí. „Jsem proti řadě jevů, které jsou s Andrejem Babišem, stylem jeho vládnutí, uvnitř jeho ANO ve vládě, v české společnosti, samozřejmě že se mi nelíbí,“ dodal Strejček. „Ale jak je možné, že Andrej Babiš má soustavně 30, 33 procent? Přesto přese všechno, co se děje, přes všechna Čapí hnízda, já nevím, co dalšího, pořád tam je tohleto. A já si to vysvětluju... je to pravděpodobně proto, že on umí 30 procentům dát něco jiného, atraktivnějšího než ten zbytek,“ dodal.

„Vidím celou řadu nebezpečných tendencí, které se odehrávají mimo Českou republiku, vidím je jako velmi vážné, dokonce tak vážné, že si jich všímám možná daleko víc než domácí české politiky, neboť česká politika je jenom došplouchnutím toho, co se děje mimo nás,“ podotkl také Strejček v závěru. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

6:55 Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát na předvolebním mítinku v P…