Babiše odsoudí, ale... Kmenta už tuší, co zazní v pondělí u soudu

06.01.2023 21:35 | Ze sítí

Kauza Čapí hnízdo směřuje po 4 měsících od začátku hlavního líčení k nepravomocnému verdiktu. Rozsudek týkající se padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách vynese soud v pondělí ráno. Oba obžalovaní, bývalý premiér a kandidát v nadcházejících prezidentských volbách Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, dnes u pražského městského soudu pronesli své závěrečné řeči. Babiš zopakoval, že by nikdy nebyl souzen, kdyby nevstoupil do politiky. Případ označil za politický proces, ve kterém byl podle něj zneužit jeho syn. Soudce Babiše opakovaně napomenul, aby mluvil k věci. Soud okomentoval také novinář Jaroslav Kmenta na svém twitteru.

Babiše odsoudí, ale... Kmenta už tuší, co zazní v pondělí u soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začalo hlavní líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve kterém čelí obžalobě bývalý premiér Andrej Babiš

„Blíží se konec soudu. Tak tedy: Už jen ze známých důkazů lze naprosto jasně konstatovat, že Čapí hnízdo byl dotační podvod. Dovolím si – podle vzorce rozhodování soudce Šotta v jiných kauzách – odhadnout, že soud v první instanci Andreje Babiše odsoudí,“ píše Kmenta.

„Babiš ale do vězení nepůjde. Přítomnost advokáta Eduarda Bruny napovídá tomu, že Babišovi jde o odvolačky a shození případu u soudů vyšších instancí (na drobnostech/detailech). Na to je Bruna specialista s ‚kvalitními vztahy‘ na Vrchním soudu,“ dodal Kmenta.

„Je skvělé, že nakonec (po letech!) případ řeší soud a že ani expremiér a mocný oligarcha neohnul systém. Zatím… Co je ale v tuto chvíli podstatné, že Babiše je potřeba porazit u voleb. Tohle žádný soud nevyřeší. Babiš bez politického krytí je cesta ke skutečné spravedlnosti,“ zakončil Kmenta.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl pro oba obžalované tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chce vůči nim také peněžité tresty, u Babiše deset milionů korun, u Nagyové 500.000 korun. Podle žalobce jsou splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení. Obhájci obou obžalovaných soud požádali o zproštění viny.

Soudce Jan Šott vynese rozsudek v pondělí v 09:00. Babiš i Nagyová dnes soud požádali, aby se vyhlášení rozsudku nemuseli zúčastnit. Expremiér, kterého čeká za týden první kolo prezidentské volby, nicméně po jednání novinářům řekl, že se ještě ohledně účasti poradí se svým právníkem.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 28205 lidí
Babiš, Nagyová i jejich obhájci u soudu řekli, že nebyl předložen žádný důkaz, že by obžalovaní udělali něco protizákonného. „Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky. Dodnes nevím, proč tady před soudem s paní Nagyovou stojíme,“ řekl na úvod své závěrečné řeči Babiš. Ve dvouhodinovém projevu před soudem se věnoval zejména tomu, jak podle něj různí lidé v případu zneužili jeho syna z prvního manželství, Andreje Babiše mladšího, který trpí schizofrenií. V případu byl Babišův syn původně také obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno, dál proto v kauze vystupoval jako svědek. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Duševní stav Babiše mladšího posuzovali v řízení u soudu znalci, psycholožka ve znaleckém posudku uvedla, že kvůli diagnóze schizofrenie je obecná věrohodnost svědka snížená, u specifické věrohodnosti podle ní ale převažují faktory, které jeho věrohodnost podporují. Psycholožka se vyjadřovala i ke vztahu Babiše mladšího s otcem. „Bytostně se mě dotýká, když ze mě někdo dělá účelově špatného tátu,“ reagoval dnes Babiš. Opětovně prohlásil, že tvrzení o tom, že nechal unést svého syna na Krym, je lež. Soudce Babiše při jeho závěrečné řeči několikrát napomenul, že se už delší dobu vyjadřuje k věcem, které s případem souvisí jen okrajově nebo vůbec.

Závěrečnou řeč dnes přednesla i Nagyová. Řekla, že se žádný trestný čin nestal a ani stát nemohl.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle Šarocha to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle žalobce vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda téměř 50 milionů korun.

Šaroch dnes novinářům řekl, že Babišova závěrečná řeč byla „zajímavá, ale nepřekvapující“. Závěrečné řeči obhájců a jejich práci v trestním řízení označil za prvotřídní. „To, že kritizují mé nedostatky v práci, ať už domnělé nebo skutečné, tak toto patří k věci a je to jejich práce,“ dodal žalobce.

Na pondělní vynesení rozsudku v kauze Čapí hnízdo bude soud opět vydávat vstupenky. Líčení se uskuteční v jednací síni pražského městského soudu, která má kapacitu 75 míst. Během hlavního líčení soud novinářům umožní pouze zvukový přenos. Natáčet a fotografovat budou moci pouze před zahájením líčení. Soud vydával vstupenky na jednání v kauze Čapí hnízdo už na začátku projednávání loni v září. Poté od toho ustoupil.

reklama

autor: vefTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kmenta, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemobidick2020 , 07.01.2023 12:01:32
Kmenta nepřekvapil! Koho peníze bere, tomu zpívá podle not! V 50 tých letech by byl jednička!

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

21:41 „Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

Po rozhodnutí poslanců podpořit návrh, aby stejnopohlavní páry měly většinu práv manželů s tím, že j…