Babiše „poblili“ v cizině s pomocí Jiřího Peheho: Štve lid proti migraci!

06.03.2019 7:31

Premiéra Andreje Babiše si všimli už i v britském tisku. Deník Guardian ho v souvislosti s návštěvou Donalda Trumpa vyportrétoval i se všemi skandály spojenými s jeho osobou. Kdo o Babišovi z Česka mluvil? Politolog Jiří Pehe, David Ondráčka z Transparency International a Michal Musil z magazínu Reportér. Nic moc pozitivního o Babišovi neřekli. A Guardian také Babiše obvinil, že „burcuje masy“ proti migraci.

Babiše „poblili“ v cizině s pomocí Jiřího Peheho: Štve lid proti migraci!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Článek začíná popisem. Miliardář proměněný v politika, který se na vrchol dostal na populistické vlně. Kvůli vyšetřování svého podnikání ze sebe udělal oběť honu na čarodějnice. Zaútočil na hlavního vyšetřovatele osobními útoky, zatímco se snaží tajně vyšetřování znemožnit. Role jeho dětí je také v šetření. Podle Guardianu pasuje tento popis jak na Trumpa, tak na Babiše. Oba se již brzy sejdou.

Anketa

Považujete USA za spojence České republiky?

11%
89%
hlasovalo: 19122 lidí

Guardian také zmiňuje Babišův střet zájmů, to, že podvodně získal dotace EU na Čapí hnízdo a vyšetřování vyšetřovatele Pavla Nevtípila Generální inspekcí bezpečnostních sborů. „Kromě zkušeností s politickými skandály a lačnosti po zisku oba burcují masy proti migrantům, toto téma použili k tomu, aby si vybudovali politickou základnu,“ píše deník o Trumpovi s Babišem. Setkání bude údajně krátké a bude se týkat společných strategických zájmů Česka a USA, jako je NATO a obchod s Čínou. Trump je prý spokojen, že Babiš zakázal používat ve státní správě telefony Huawei.

Jako jednoho z expertů Guardian vyzpovídal editora Michala Musila z magazínu Reportér. „Je skoro určitě inteligentnější než Trump a rozhodně vzdělanější, mluví anglicky, německy a francouzsky. Trump připomíná mafiána. Babiš je něco jiného. Se zákony se vypořádává lépe,“ hodnotil Musil oba představitele.

Fotogalerie: - Babiš a celostátní sněm ANO

5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO

Autor článku nezapomenul dodat, že Babiš je dle odhadů bohatší než Trump a je také politicky jistější. Zatímco Trump se potýká s nízkou popularitou a hrozbou odvolání, Babiše vyšetřování jeho syna jen posílilo. „Jeho neutuchající popularita je o to zvláštnější, neboť tento 64letý Slovák mluví nedokonalou češtinou a v rozčilení sklouzává do své rodné slovenštiny,“ píše Guardian a cituje Davida Ondráčku, ředitele Transparency International v Čechách: „V roce 2012 mne oslovil s žádostí o spolupráci při vstupu do politiky. Řekl jsem mu: ‚Nemáte šanci. Nemáte program a neumíte česky.‘ Ale v jazyce se ohromně zlepšil.“ Podle Guardianu je ANO „partaj pro všechno“, která nalákala seniory na slevy na jízdném a vyšší důchody a rodiče s dětmi na obědy zdarma, čímž sebrala hlasy komunistům a sociálním demokratům.

Další, koho Guardian oslovil, je politolog Jiří Pehe. Ten označil Babišův styl jako „oligarchický populismus“, odlišný od stylu polských a maďarských lídrů, kteří se prý identifikovali s krajně pravicovým nacionalismem a vyhledávají konflikt s Bruselem. Babiš je prý centrista, který udržuje Česko v souladu s EU i přes spory ohledně migrace. Guardian však Babiše podezřívá, že je to z důvodů ekonomických. Již zmíněný Musil k tomu dodal: „Jeho postup je velmi citlivý. Nechce dělat radikální změny. Postupuje krůček po krůčku, takže se na to západní média nemohou soustředit. Nejde tak daleko jako Orbán, protože ví, že média pro něj nejsou tak nebezpečná. Nevěřím, že by byl pro tuto zemi nebo politickou kulturu přínosem, ale mohlo by to být horší.“

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…