Babiši, máš na Slovensku problém? Jde o peníze

15.08.2019 9:24

Slovenský poslanec Maroš Kondrót chce, aby Agrofert a jeho chemický podnik Duslo Šaľa ušetřily. Tvrdí to alespoň opoziční strana Sloboda a Solidarita, která si všímá, jak se člen strany Smer-SD snaží prosadit úspory skrze diskriminační novelu zákona o úlevách pro energeticky náročné podniky. Zprávu přinesl server iRozhlas.cz.

Babiši, máš na Slovensku problém? Jde o peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Na úlevu by slovenský podnik Duslo Šaľa nedosáhl kvůli novým pravidlům Evropské komise a aktualizovaným slovenským vyhláškám. Dosud díky úlevě přitom podnik dokázal uspořit až sedm milionů eur ročně. Maroš Kondrót se však toto pokouší napravit prostřednictvím novely zákona. 

„Jde o vytvoření speciálního pravidla, že na jakoukoli takovou úlevu dosáhnou jen ti, kteří jsou připojení přímo do státní přenosové soustavy. Diskriminuje tím pádem všechny, kteří mají vyšší energetickou náročnost, jsou ale připojení na distribuční úrovni,“ uvedl slovenský poslanec ze strany SaS Karol Galek. A poznamenal, že na ‚Babišovu slevu‘ by se následně museli poskládat lidé. „Rozpočítalo by se to na všechny ostatní spotřebitele. Zatímco domácnosti platí v každé megawatthodině elektřiny 26 eur na podporu obnovitelných zdrojů, tak v Dusle Šaľa by Babiš platil 1,30 euro,“ uvedl Galek a ptá se, na čí objednávku Kondrót jedná. 

„Jsme volení ve prospěch všech občanů Slovenské republiky, nejen ve prospěch jednoho občana – pana Andreje Babiše,“ upozorňuje Galek. Šéf společnosti Duslo Šaľa Petr Bláha se však brání, že o benefit ve výši sedmi milionů eur ročně přichází kvůli chybě ve vyhlášce, na což právě podle něj Kondrót upozorňuje.

Kondrót sám pro iRozhlas.cz uvedl, že bláboly opozice jej nezajímají. „Opak je totiž pravdou. Lžou a manipulují. AB byl jeden z mých kolegů kdysi v Petrimexu, od roku 1990, když jsem odtamtud odešel, jsem se s ním už nepotkal ani neměl žádný kontakt, což je už 29 let. Blíží se volby a opozice je stále bezradná,“ uzavřel Kondrót.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …