Babiši, strč si svou karanténu... napsala žena. A strhlo se peklo. Mezitím v Itálii izolují 16 milionů lidí

8. 3. 2020 11:29

Italská vláda dala od neděle celou Lombardii a dalších čtrnáct regionů do karantény. „Jsme ve stavu ohrožení,“ uvedl na mimořádné tiskové konferenci ve dvě hodiny ráno italský premiér Giuseppe Conte. Více než šestnáct milionů lidí v Itálii je tak v izolaci. Po internetu kolují záběry, kdy se lidé ještě před nařízením snažili ze země utéct do bezpečí. Podle Ministerstva zahraničních věcí ČR je pro Čechy návrat do vlastního bydliště povolen. A mezitím se strhla mela na facebooku premiéra Babiše, když mu uživatelka, která se vrací z lyží z Itálie, vzkázala, že mu na karanténu „kašle“.

Babiši, strč si svou karanténu... napsala žena. A strhlo se peklo. Mezitím v Itálii izolují 16 milionů lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal s premiéry zemí Visegrádské skupiny. Mimořádné pracovní jednání se zaměřilo především na aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě
reklama

Itálie je po Číně nejhůře dotčenou zemí nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Počet infikovaných novým typem koronaviru za posledních 24 hodin v Itálii vzrostl o 1247 případů. V zemi je tedy celkem 5883 nemocných. Nemoci COVID-19 podle nové bilance italských úřadů podlehlo dalších 36 lidí, choroba si zde vyžádala 233 životů. Přes 500 lidí se úspěšně vyléčilo, připomněl deník Corriere della Sera. 

Anketa

Je Michaela Šojdrová dobrá politička?

1%
99%
hlasovalo: 17019 lidí

Vyhláška především nařizuje izolaci Lombardie. Karanténa se dotkne i dalších čtrnácti provincií – Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro a Urbino, Benátky, Padova, Treviso, Asti a Alessandria. Kdo nebude tento zákaz respektovat, hrozí mu až tři měsíce vězení a pokuta v řádu stovek eur, informuje server Seznamzprávy.cz.

V dokumentu se píše, že je nutné absolutně zabránit jakémukoli pohybu z i do oblastí zóny karantény.

Železniční a letecký provoz v oblastech zahrnutých do nové „bezpečnostní zóny“ zastaven není, lidé však musejí kontrolujícím policistům či vojákům prokázat, že mají mimořádné pracovní či jiné důvody pro to, aby cestovali. „Donucovací orgány zajistí dodržování nových pravidel stanovených nařízením vlády,“ stojí v dekretu.

Premiér Giuseppe Conte v neděli odůvodnil opatření slovy, že vláda chce svým občanům garantovat zdraví. „Chápeme, že toto opatření vyžaduje jisté oběti, někde menší, jinde větší. Jsme ale ve stavu ohrožení,“ doplnil.

Poté, co byly informace o nových opatřeních oznámeny veřejnosti, bylo jasné, že Italové okamžitě reagují. Ještě než byla severní část Itálie zcela odříznuta, snažily se masy lidi v brzkých ranních hodinách ze strachu uprchnout. Hledali poslední vlak opouštějící Lombardii, který by jim pomohl uniknout virtuálnímu uzamčení a dopravil by je do bezpečí, píše britský deník The Telegraph.

Záběry prchajících lidí na vlakovém nádraží nyní kolují po sociálních sítích, na svém twitteru je zveřejnila například italská parlamentní strana Liga.

Conteho dekret vyvolal protesty guvernérů dotčených oblastí. V celé zemi se ruší sportovní akce pro veřejnost, pozastaven je provoz zábavních a kulturních zařízení včetně divadel, muzeí, knihoven. Bary a restaurace jsou povinny zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno do šesté večer. Stejně tak bohoslužby se musí organizovat bez většího počtu lidí, kteří nesmí být vzájemně blíž než na jeden metr. Lidé by také neměli chodit k lékařům a do nemocnic, vláda doporučuje kontaktovat lékaře telefonicky nebo e-mailem. 

Karanténa počítá s uzavřením středně velkých a velkých obchodních center. Výjimku by měly dostat lékárny a prodejny potravin. Stopku dostaly i tělocvičny, bazény, wellness centra nebo lázně. Opatření zakazuje i svatby a také pohřby, informuje server iDNES.cz.

V Itálii v důsledku karantény konči i lyžařská sezóna. Vleky a lanovky ve všech střediscích zůstanou uzavřené. Lombardie je přitom největší a nejvýdělečnější italský region, který se podílí na pětině hrubého domácího produktu.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) na svém twitteru uvedl, že Češi, kteří jsou stále v severní Itálii v oblastech, na něž italská vláda uvalila karanténu, se mohou vrátit domů.

Po návratu z Itálie však pro české občany platí 14denní domácí karanténa, proti čemuž se někteří z nich bouří.

I přes vysoké pokuty, které u nás za nedodržení karantény hrozí, oznámila uživatelka Dana Holá, že na karanténu „kašle“. „Zítra se vracím z úžasné lyžovačky z Itálie. Vy rozhodně nebudete rozhodovat o tom, jestli budu v karanténě, protože musím dohnat resty po dovolené. Strčte si svoje nesmyslné předpisy za klobouk. Nehodlám se jimi řídit, stejně jako vy ignorujete české i evropské zákony,“ napsala.

Fotogalerie: - Balíme, víkend volá

Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...
Jednání sněmovny v pátek skončilo několik minut po...

 

Tímto svým oznámením, které umístila pod Babišův příspěvek, jak prezident Zeman pokláda věnec na hrob T. G. Masaryka jako připomínku 170 let od jeho narození, spustila mezi veřejností bouřlivou diskusi.

„No to jste teda pěkná ...., tady nejde o Vás, ale o druhé. Přesně kvůli tomuhle se ten zákon vydal!!“ napsala rozhořčeně ve své reakci Kateřina Svrčková.

Další se připojili a označili vracející se lyžařku z Itálie za „sobce“. „Jste sobec, tady jde o nemocné lidi, děti. Nechápu lidi jako Vy...“ napsala Milena Šípková.

„Vy máte tedy úvahu... Nakazíte třeba tisíce lidí všech věkových kategorií, jen proto, že si musíte vyléčit mindrák?“ reaguje odmítavě Lucie Černá.


Přesně kvůli takovým bezohledným lidem bylo podle Jarmily Smutné nutné tento zákaz vydat. „Není zapotřebí mít tady druhou Itálii. Však on už na Vás někdo z okolí upozorní, to si buďte jistá!“ doplnila.

Květa Cardová pak Holé vzkázala, že od 6. března je v platnosti nařízení vlády, že za porušení pravidel karantény hrozí každému pokuta až 3 milióny Kč. „Tak hurá na lyžovačku do Itálie Dano Holá a nezapomeňte se po návratu do ČR, místo karantény, pochlubit na FB nějakou fotečkou stejně, jako se tu chlubíte tímhle svým dementním příspěvkem, který už v tuto chvíli může být registrovaný,“ neudržela se.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR nabádá lidi k registraci ve své aplikaci DROZD, která českým úřadům umožňuje se v případě potřeby s občany rychle spojit. „V případě nouze volejte pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450,“ uvedlo ministerstvo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…