Babišova vláda posílá miliony ukrajinským neziskovkám. Tlačí to prý zejména Petříček

04.05.2019 7:20

Za poslední dva roky dostaly ukrajinské neziskové organizace od vlády Andreje Babiše (ANO) 35 milionů korun. Podle informací deníku Právo jsou peníze určeny na obnovu země poničené válkou a na její transformaci. Posílání peněz obhajuje ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Babišova vláda posílá miliony ukrajinským neziskovkám. Tlačí to prý zejména Petříček
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kresba na stěně - ruský medvěd se projíždí po Ukrajině

Ukrajina od dob demonstrací na „majdanu“, ruského obsazení ukrajinského poloostrova Krym a bojů s proruskými povstalci na východě země v roce 2014 řeší řadu problémů. Západní země jí s jejími obtížemi pomáhají. Zapojily se Japonsko, Německo, Kanada i USA.

Peníze byly určeny na podporu ukrajinských médií, na obranu lidských práv i na boj s korupcí a na ekonomickou transformaci země. Česko si samo transformací prošlo, takže podle Ministerstva zahraničních věcí vedeného Tomášem Petříčkem (ČSSD) chce Ukrajině pomoci a chce také jasně ukázat, na čí straně stojí.

„Svou pomocí zaměřenou na podporu dislokovaných ukrajinských institucí a ochranu lidských práv osob zasažených anexí Krymu a konfliktem na východě Ukrajiny ČR stvrdila svou zahraničněpolitickou pozici v otázce zachování suverenity a teritoriální celistvosti Ukrajiny,“ stojí ve zprávě Ministerstva zahraničních věcí.

Vláda počítá s tím, že další miliony pošle i v příštích letech.

„Víc než milionem korun Česko podpořilo např. projekt zaměřený na právní podporu a obhajobu ukrajinských občanů na Donbase. Téměř 1,5 milionu pak dostal projekt nazvaný Spravedlivý internet. Na mapu porušování lidských práv na Krymu poslalo Česko bezmála půl milionu korun. Centrum pro ekonomické strategie získalo na projekt nazvaný Kritické myšlení proti populismu 1,3 milionu,“ napsal deník.

Česká rozvojová agentura poskytla dalších 19 milionů korun. Putovaly na obnovu škol, studentských kolejí a peněz se dočkala i Lvovská státní univerzita ukrajinského ministerstva vnitra. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto Rusko vsází. Zprávy o Číně, 1. světová. Zaorálek varuje Západ

4:46 Na toto Rusko vsází. Zprávy o Číně, 1. světová. Zaorálek varuje Západ

Masivní vyzbrojování Ukrajiny nemusí vést k jejímu vítězství nad Ruskem, ale totálnímu zničení a nem…