Babišova vláda zřejmě odmítne návrh poslance Foldyny týkající se platů

07.03.2018 12:40

Vláda ve čtvrtek zřejmě odmítne návrh poslance ČSSD Jaroslava Foldyny, který chce zavést mírnější danění příjmů ze zaměstnání v cizině. Jeho návrh má pomoci řešit kauzu českých lodníků v Nizozemsku, kteří musí odvádět daně v tuzemsku, píše ČTK.

Babišova vláda zřejmě odmítne návrh poslance Foldyny týkající se platů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády v demisi. Na programu mimo jiné i novela zákona o zbraních či zákoníku práce

Foldyna navrhuje, aby se příjmy nezdaňovaly jako superhrubá mzda, ale jen jako hrubá mzda. Podle návrhu stanoviska vlády však jeho předloha neřeší problematiku českých lodníků vhodným způsobem.

Foldyna reaguje na situaci českých lodníků v Nizozemsku, kteří musí v tuzemsku doplácet dlužné daně z příjmů, což řadě z nich působí finanční potíže. Podle dohody s Nizozemskem musejí čeští lodníci pracující na tamních lodích odvádět daně v tuzemsku. V minulosti ale odváděli daně v Nizozemsku a česká finanční správa je po nich nyní vymáhá.

Současný daňový zákon stanoví, že u příjmů poplatníků ze zaměstnání v zahraničí jsou základem daně tyto příjmy, ale navýšené o částku odpovídající pojistnému na zdravotní a sociální pojištění placenému zaměstnavatelem. Od tohoto zákona pak můžou poplatníci v různé míře stanovené zákonem odečíst daň zaplacenou v zahraničí. Podle Foldynova návrhu by se však už základ daně nenavyšoval o pojistné placené zaměstnavatelem. V případě zemí, se kterými má ČR uzavřenou smlouvu o zamezení dvojímu zdanění, ale mzdy zaměstnanců v druhé zemi se kvůli výjimce zdaňují v tuzemsku, by se dokonce základ daně snižoval o tamní zaplacené pojistné odváděné z hrubé mzdy zaměstnance.

Vláda v návrhu stanoviska uvádí, že si je vědoma složité situace českých lodníků. Předložený návrh však podle ní neřeší problém vhodným způsobem, protože navrhovaná změna se netýká podstaty problému. Podle vlády je navíc diskriminační vůči lidem platícím daně v tuzemsku, pokud návrh ruší zdanění superhrubé mzdy pouze u příjmů ze zahraničí. Foldynův materiál navíc podle vlády obsahuje nepřesnosti, které můžou mít za následek, že navrhovaná úprava nevyvolá účinky předpokládané předkladatelem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný odpálil bombu. Než Lipovskou odstranili, zkusili ji prý umlčet jinak

21:31 Volný odpálil bombu. Než Lipovskou odstranili, zkusili ji prý umlčet jinak

„Mafie se rozhodla, že se jí zbaví i za cenu porušení zákona a mediálního divadla,“ popisoval poslan…