Babišovi kontroloři se s tím nepářou. Kvůli sedmi korunám dostal podnikatel pokutu třicet tisíc

18.02.2017 21:46

Finanční správa ukládá za drobné prohřešky v kontrolním hlášení DPH nesmyslně vysoké pokuty. Drobní živnostníci se proti tomu bouří. Server Echo24 přináší případy některých pokutovaných živnostníků.

Babišovi kontroloři se s tím nepářou. Kvůli sedmi korunám dostal podnikatel pokutu třicet tisíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Manifestace s názvem Vítězný únor 2016, kterou pořádala Strana soukromníků ČR. Tématem bylo zavedení kontrolního hlášení DPH a o poslanci schválený zákon o elektronické evidenci tržeb

Stanislava Marková, majitelka firmy, která prodává nátěrové hmoty, laky nebo čisticí prostředky, dostala sankci za to, že včas nezareagovala na výzvu od finančního úřadu. „Obdržela jsem pokutu 30 000 Kč za takový strašný přečin, jako je zpoždění v odezvě na výzvu. Podotýkám, že hlášení, které jsem odevzdala, bylo správné,“ uvedla pro deník Echo24. Finanční úřad ale měl v jejím hlášení pochybnosti, proto ji vyzval, aby původní údaje změnila, doplnila nebo potvrdila.

Stanislava Marková dostala od Finančního úřadu pro Zlínský kraj výzvu k „napravení pochybností v kontrolním hlášení“ do své datové schránky v pátek 3. června 2016. Po pěti kalendářních dnech, ve středu 8. června, jí úřad vyměřil pokutu. Až pozdější novela zákona s účinností od 29. července prodloužila tuto lhůtu z pěti kalendářních dní na pět pracovních dnů. Jde o druhý podobný případ, který má Echo24 k dispozici.

Už dříve se na redakci obrátil Hynek Brýdl podnikající v pohostinství v Dolní Čermné na Orlickoústecku. Také on podal kontrolní hlášení se správnými údaji včas, ale na výzvu od finančního úřadu, aby údaje potvrdil, zareagoval se zpožděním dvou dnů. Server připomíná, že podnikatelé sice mohou podat žádost o prominutí pokuty zpoplatněnou tisícikorunou, ale mají jen malou naději na úspěch. Jako uznatelné důvody pro prominutí se uvádí pouze živelní pohroma nebo zdravotní obtíže.

Nejhorší je však prý případ živnostníka, který hlášení odevzdal včas, řádně a v pořádku. Jenže jeho dodavatel, který oznamnoval stejnou transakci, udělal chybu a úřad po zjištění nesrovnalosti požádal oba, aby údaje potvrdili ještě jednou. Podnikatel podal shodné hlášení ještě jednou, jenže o několik dní později, než měl. I v tomto případě to měl "za třícet".

Celý text je ZDE.

Jak server dále píše, oba podnikatelé navíc vyrozumění o pokutě od finančních úřadů dostali se zpožděním několika měsíců. Hynek Brýdl obdržel pokutu za nepodání následného kontrolního hlášení z července na konci ledna, Stanislava Marková dokonce za dubnové hlášení až v únoru. „A to jsme přitom byli ujišťováni, že první půlrok od spuštění kontrolního hlášení budou finanční úřady k pokutám shovívaví,“ dodala Marková.

Případy pokutovaných plátců DPH se zabývá také Jan Rambousek z Unie daňových poplatníků. „Řeším případ, kdy padla pokuta 30 tisíc korun kvůli rozporu v kontrolním hlášení ve výši 6,72 koruny. Podnikatel ale opravné kontrolní hlášení poslal pozdě, z datové schránky si ho vyzvedl až 13. den,“ citoval server Rambouska. Ze zákona totiž platí, že pokud se podnikatel nepřihlásí do datové schránky do deseti dnů od odeslání, dojde k doručení fikcí a začíná běžet lhůta.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…